Ponad połowa CIO zamierza pożegnać się ze stanowiskiem?

Aż 55% CIO z całego świata, którzy uczestniczyli w ankiecie przeprowadzonej przez firmę Gartner, uważa, że w następnym etapie swojej kariery nie znajdą się na pozycji szefa IT.

Ponad połowa CIO zamierza pożegnać się ze stanowiskiem?

Ok. 20% oczekuje, że uda im się zająć pozycję bardziej związaną z biznesem, 18% wybiera się na emeryturę, a 17% - zamierza rozpocząć karierę konsultanta.

Ok. 14% respondentów uważa, że są u szczytu swojej kariery, mniej niż dwie trzecie z nich twierdzi, że w następnym kroku rozwoju zawodowego nie będą już piastowali funkcji CIO.

Z badania wynika, że rola CIO przechodzi znaczącą zmianę definicji w obrębie biznesu, ponieważ technologia staje się coraz powszechniejsza i dostępna dla działów nie technologicznych. Z jednej strony od CIO oczekuje się, że będą uczestniczyli w polepszaniu produktów i zwiększaniu lojalności klientów. Z drugiej strony ich autorytet jest podkopywany przez kolegów z działów biznesowych, którzy przejmują kontrolę nad ich własnymi potrzebami IT.

"Najważniejsze cele to poprawa relacji z klientami, ale martwi mnie, że CIO nie są wystarczająco rozpędzeni, aby sobie z tym poradzić. Niektórzy utknęli w martwym punkcie zarządzania tym, co zastali" - uważa Dave Aron z Gartnera.

Wydaje się, że kontrola nad najnowocześniejszymi technologiami wymyka się z rąk CIO, a samo stanowisko cieszy się mniejszym szacunkiem. Aron twierdzi, że wprawdzie technologia jest wysoko na liście tegorocznych priorytetów, ale wcale nie oznacza to, że CIO będą zarządzali agendą. Niektóre projekty będą prowadzone przez menedżerów innych działów w firmach.


TOP 200
Na ten temat
Magazyny CXO
Partnerzy Klubu CIO
O Klubie

Klub CIO to niezależna organizacja, która istnieje od 2003 roku. Powstał z inicjatywy International Data Group Poland S.A., amerykańskiego wydawnictwa, które prowadzi Kluby CIO w wielu różnych krajach.

Stworzony dla dyrektorów IT Klub CIO, to przede wszystkim dwie wartości najczęściej podkreślane przez samych członków Klubu. Po pierwsze - poszerzanie zakresu swojej wiedzy oraz - po drugie - możliwość spotkania się w swobodnej atmosferze, w gronie znakomitych menedżerów i porozmawianie o tym, co ważne dla każdego CIO.

Jak działa Klub CIO?
 • regularne spotkania w gronie kilkudziesięciu CxO (w większości CIO)
 • 2,5 godziny programu merytorycznego plus 1-2 godziny networkingu
 • spotkania w Warszawie i innch miastach (Gdańsk, Wrocław, i in.)
 • komunikacja w ramach grupy Klub CIO na LinkedIn
 • serwis cxo.pl – służy wymianie wiedzy, doświadczeń, przedstawia historie i dokonania członków Klubu CIO
 • udział w badaniach i dostęp do ich wyników – unikalne źródło wiedzy o opiniach i doświadczeniach innych CIO
Warto brać udział w Klubie CIO, aby
 • rozwijać wiedzę o dobrych praktykach zarządzania IT
 • wymieniać doświadczenia z najlepszymi CIO
 • zyskać uznanie na forum firmy i w społeczności IT
 • poprawiać własną skuteczność w realizacja celów IT i firmy
 • budować lepsze zrozumienie roli i zadań nowoczesnego CIO
 • uzyskać realny wpływ na strategię firmy