Polskie przedsiębiorstwa dominują w rankingu firm technologicznych

W rankingu Deloitte Technology Fast 50 wśród najszybciej rozwijających się firm technologicznie innowacyjnych w Europie Środkowej znalazła się rekordowa liczba przedsiębiorstw z Polski.

W rankingu znalazły się firmy z Polski, Bułgarii, Czech, Węgier, Litwy, Rumunii, Serbii i Słowacji. Pod uwagę brano przychody z 2006 r. vs przychody z 2010 r. Średni wzrost przedsiębiorstw w zestawieniu to 1068%, jest to trzeci najlepszy wynik w 12-letniej historii konkursu. Dla porównania, w ub. r. średnia wzrostu wyniosła 967%. W finałowej pięćdziesiątce w tym roku19 firm znalazło się po raz pierwszy.

Największy przychód, podobnie jak w ubiegłym roku, wykazały spółki słowackie - 35 mln euro, bułgarskie - 8,6 mln euro, litewskie - 7,9 mln euro i polskie - 7,1 mln euro.

Ranking zdominowały firmy z sektora oprogramowania (22) i internetowej (21). Siedem firm z pierwszej dziesiątki reprezentował sektor internetowy. "Największa grupa uczestników rankingu to firmy polskie - w zestawieniu znalazło się ich aż 20, drugie miejsce pod względem liczebności zajmują dopiero firmy czeskie - 9, kolejne - firmy węgierskie i rumuńskie, które mają po 6 przedstawicieli. W tym roku niemal podwoiła się liczba uczestników z naszego kraju, w wyniku czego stanowią one niemal 2/3 wszystkich przedsiębiorstw obecnych w zestawieniu. Niewątpliwie dobry stan gospodarki polskiej i stosunkowo wysoki wzrost PKB wpłynął pozytywnie na szybkość rozwoju firm technologicznych i wzrastający udział polskich firm w programie Fast 50" - mówi Dariusz Nachyła, Partner Deloitte odpowiedzialny za sektor Technologii, Mediów i Telekomunikacji w Europie Środkowej.

Pierwsze miejsce rankingu zajęła firma rumuńska - Vola.ro. , która sprzedaje bilety lotnicze przez internet. Współzałożycielami firmy są Polacy - Michał Wrodarczyk i Jarosław Adamski, którzy stworzyli również bliźniaczy serwis: FRU.PL.

W kategorii "Wielka Piątka" zwyciężył operator polskiego portalu internetowego Netmedia, który już od 3 lat utrzymuje się w czołówce głównego rankingu.

Polska spółka biotechnologiczna Selvita S.A. wygrała w kategorii "Wschodzące gwiazdy" - jej przychody wzrosły o 2623% w ciągu trzech lat.

W pierwszej dziesiątce głównego rankingu znalazły się firmy: Vola.ro (Rumunia, internet), LiveSports (Czechy, internet), Internet Shop (Czechy, internet), Netmedia (Polska, internet), Inwestycje.pl (Polska, internet), Teamnet International (Rumunia, oprogramowanie), Datera (Polska, telekomunikacja, sieci telekomunikacyjne), Kompan.pl (Polska, internet), TechnitelPolska (telekomunikacja, sieci telekomunikacyjne), Ideo (Polska, internet).