Nowy bohater IT w nowych czasach

Żyjemy w czasach wielkich zmian. Zmieniamy metody pracy, nauki, zabawy, płacenia, leczenia etc. To wszystko jest bardzo interesujące, ale dla mnie najciekawszym aspektem jest to, w jaki sposób w nowym świecie odnajdą się szefowie IT.

Nowy bohater IT w nowych czasach

Nowy świat zmieni definicję sukcesu przywództwa IT. W najbliższych latach osiągnięcie sukcesu będzie wymagało nowego rodzaju bohatera IT. Już zmieniły się oczekiwania top menedżmentu dla IT, a stary typ bohatera IT wypadł z łask. Sukces IT nie oznacza już dostarczania drogich, bardzo złożonych i trudnych w utrzymaniu rozwiązań na czas, w budżecie i zgodnie ze specyfikacją.

Jest wiele różnic między starym i nowym rodzajem bohatera IT. Poprzednie generacje liderów IT odpowiadały na pytania, osiągały cele i wykonywały zadania. Nowoczesny sukces w IT wymaga zadawania pytań, wyznaczania celów i oceny, czy projekt jest wart realizacji, na samym początku. Jeśli ktoś chce zostać liderem IT w najbliższych latach, powinien być nowym typem lidera IT. W przeciwnym razie będzie przewodził stadu, które zmierza nad przepaść.

Nowy gatunek bohatera IT, którego poszukuje świat biznesu, rozumie że to, co naprawdę liczy się w tworzeniu wartości IT, to nie technologia, którą się kupuje ani wydajność wdrożenia zakupionego rozwiązania. Liczy się cel, w który wpisuje się rozwiązanie technologiczne i możliwości, które technologia daje biznesowi. Nowi liderzy IT wiedzą także, że jedyny efektywny sposób określenia, jakie problemy IT powinny być rozwiązane to nawiązać bliskie relacje z tymi, którzy z tej technologii korzystają. CIO powinni uczyć się od komandosów z nowoczesnej armii amerykańskiej, którzy zatrudniają antropologów w oddziałach frontowych, aby przeprowadzali "szybkie rozeznanie etnograficzne", robiąc wywiady, badania, poznając daną społeczność, mentalność ludzi i ich sposób postępowania. Idąc dalej tropem wojennych metafor, nowy typ bohatera IT powinien mniej przypominać Achillesa (który rozwiązywał problemy siłą), a bardziej Ulissesa (który wymyślał rozwiązania i miał innowacyjne pionierskie podejście do problemów).

W coraz większym stopniu, organizacje IT światowej klasy będą służyły jako oczy i uszy przedsiębiorstwa. Dawny typ bohatera IT patrzył na procesy biznesowe i starał się je ulepszać coś z nich ujmując (koszty, czas czy złożoność). Nowy typ bohatera IT coś dodaje (analizę). Dawny typ bohatera IT był pochłonięty osiąganiem celów wewnątrz organizacji, zaś nowy bohater proszony jest o prześwietlenie i stworzenie nowych ulepszeń na zewnętrznym rynku. Sieć restauracji typu fast-food może poprosić dział IT o rozpoznanie statystyczne trendów żywieniowych. Producent samochodów może poprosić IT o rozpoznanie nowych trendów w customizacji aut. Operator telewizji kablowej może poprosić IT o sprawdzenie, czemu jakiś konkretny program jest przebojem.

Jedną z najważniejszych nowych funkcji bohatera IT jest służenie organizacji, tworzenie i zapobieganie strategicznym niespodziankom, podobnie jak Defense Advanced Research Projects Agency robi to dla amerykańskiej armii.

Thornton A. May jest autorem “The New Know: Innovation Powered by Analytics" i dyrektorem IT Leadership Academy w USA.


TOP 200
Na ten temat
Partnerzy Klubu CIO
O Klubie

Klub CIO to niezależna organizacja, która istnieje od 2003 roku. Powstał z inicjatywy International Data Group Poland S.A., amerykańskiego wydawnictwa, które prowadzi Kluby CIO w wielu różnych krajach.

Stworzony dla dyrektorów IT Klub CIO, to przede wszystkim dwie wartości najczęściej podkreślane przez samych członków Klubu. Po pierwsze - poszerzanie zakresu swojej wiedzy oraz - po drugie - możliwość spotkania się w swobodnej atmosferze, w gronie znakomitych menedżerów i porozmawianie o tym, co ważne dla każdego CIO.

Jak działa Klub CIO?
 • regularne spotkania w gronie kilkudziesięciu CxO (w większości CIO)
 • 2,5 godziny programu merytorycznego plus 1-2 godziny networkingu
 • spotkania w Warszawie i innch miastach (Gdańsk, Wrocław, i in.)
 • komunikacja w ramach grupy Klub CIO na LinkedIn
 • serwis cxo.pl – służy wymianie wiedzy, doświadczeń, przedstawia historie i dokonania członków Klubu CIO
 • udział w badaniach i dostęp do ich wyników – unikalne źródło wiedzy o opiniach i doświadczeniach innych CIO
Warto brać udział w Klubie CIO, aby
 • rozwijać wiedzę o dobrych praktykach zarządzania IT
 • wymieniać doświadczenia z najlepszymi CIO
 • zyskać uznanie na forum firmy i w społeczności IT
 • poprawiać własną skuteczność w realizacja celów IT i firmy
 • budować lepsze zrozumienie roli i zadań nowoczesnego CIO
 • uzyskać realny wpływ na strategię firmy