Niewidzialne zaplecze

P.L.: Wymagań, które musi spełniać budynek i jego otoczenie, można wymienić wiele. Do kluczowych należy np. odpowiedni dostęp do zasilania i do usług telekomunikacyjnych. Okolica musi umożliwiać generowanie większego niż normalnie przyjęty w przepisach poziomu hałasu. Otoczenie musi być bezpieczne, czyli np. nie może grozić zalanie w czasie powodzi. Jeśli chodzi o adaptację istniejących budynków, to jest ona oczywiście możliwa, ale efekt końcowy jest z reguły gorszy niż w przypadku specjalnie zaprojektowanych serwerowni. Adaptacja wymusza kompromisy technologiczne i narzuca ograniczenia. Każdy przypadek przystosowania rozpatrywać trzeba indywidualnie - właśnie pod kątem ograniczeń czy kompromisów, a także analizy obecnych i przyszłych potrzeb użytkownika data center.

CIO: Na jak długo obliczony jest czas życia obecnego krakowskiego data center, jak długo da się je rozbudowywać, by sprostać wyzwaniom rynku?

Zobacz również:

  • Chmurowe wsparcie ciągłości biznesowej
  • AI ma duży apetyt na prąd. Google znalazł na to sposób

P.L.: Czas życia takiego budynku jest ograniczony żywotnością jego konstrukcji technicznej, ale zanim konstrukcja się zestarzeje, to znacznie wcześniej pojawi się problem jej skończonej pojemności. I to jest raczej aspekt, którego jesteśmy świadomi. Rozbudowa budynku nie zawsze jest możliwa, ale o tym w aspekcie Ruczaja za wcześnie mówić. Podstawą poprawnego funkcjonowania obiektu jest właściwa konserwacja i ewentualna wymiana urządzeń na bardziej wydajne maszyny w przyszłości.

CIO: Jak wygląda zapotrzebowanie na moc energetyczną? Kto jest dostawcą energii do centrum i czy jest w stanie bez problemów zapewnić żądaną moc wraz z rozwojem centrum? (Odpowiednia moc zasilania - obiekt wymagający zasilania o mocy 3-4 MW zalicza się do grupy dużych odbiorców). Czy energia jest dostarczana z kilku źródeł?

P.L.: Jak wspomniałem, dostęp do niezawodnego źródła energii w tym wypadku jest kluczowy. Rocznie serwerownia na Ruczaju konsumuje ponad 2300 MWh prądu. To cztery razy tyle, ile potrzebuje miasto, takie jak Włoszczowa. Do naszego krakowskiego DC prąd o pożądanej mocy dostarcza firma Enion. Energia dostarczana jest z jednego GPZ, ale z różnych pól, dwiema niezależnymi liniami kablowymi średniego napięcia. Istnieje możliwość podłączenia do innego GPZ, ale obecnie nie wydaje się to celowe ze względu na duże koszty inwestycyjne.

CIO: Czy data center w Krakowie zostało od razu zaprojektowane z wykorzystaniem technologii pozwalającej na efektywne gospodarowanie energią? Jakie technologie zastosowano w celu oszczędzania energii? Jakie inne rozwiązania w data center wspierają działania proekologiczne? Jakie regulacje prawne i standardy należy tu brać pod uwagę?


TOP 200