Krecia robota na Marsie

Do tej pory polskie firmy dostarczały jedynie pojedyncze komponenty urządzeń czy projektowały procesy dla misji kosmicznych. Tymczasem urządzenie w pełni wyprodukowane przez firmę Astronika będzie badać powierzchnię Marsa.

Misja sondy InSight, która rozpoczęła się 5 maja br. (Interior Exploration Using Seismic Investigations Geodesy and Heat Transport) jest projektem NASA poświęconym badaniom podpowierzchniowym Marsa.

Jednym z trzech instrumentów, które zostaną umieszczone na powierzchni, jest próbnik do pomiaru strumienia ciepła z wnętrza Czerwonej Planety HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package), do którego system napędowy wykonała firma Astronika, innowacyjny start-up z Warszawy. Penetrator „Kret HP3”, wykonany na zlecenie Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR), dokona pomiaru temperatury w gruncie Marsa, co pozwoli przeprowadzić analizę jego budowy geologicznej. Misja potrwa dwa lata ziemskie, a lądowanie sondy na Marsie nastąpi 26 listopada 2018 r.

„Kret” jest światową wizytówką firmy Astronika oraz całego polskiego przemysłu kosmicznego. W realizacji tego projektu uczestniczyły jako podwykonawcy również takie podmioty, jak: Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytut Lotnictwa, Instytut Spawalnictwa, Politechnika Łódzka i Politechnika Warszawska.

Do tej pory polskie firmy dostarczały jedynie pojedyncze komponenty urządzeń czy projektowały procesy dla misji kosmicznych. Tymczasem Kret jest kompletnym mechanizmem zbudowanym przez polski przemysł kosmiczny.

Astronika realizuje wiele innych projektów, m.in. Prospect obejmujący badania Księżyca prowadzone przez Rosję w celu zbadania rozmieszczenia substancji lotnych na powierzchni naszego naturalnego satelity i pod jego powierzchnią. Natomiast dla Europejskiej Agencji Kosmicznej wykonała w pełni funkcjonalną miniaturową antenę z powiązaną elektroniką, wykorzystującą innowacyjny mechanizm wysuwania. Dla firmy Sodern z Francji, realizującej projekt „EUCLID Star Tracker STM”, inżynierowie Astroniki wykonali mechaniczną i termiczną analizę urządzenia.

„W tej chwili Astronika buduje sześć kolejnych mechanizmów na cztery różne misje kosmiczne. Wykonujemy urządzenie do systemu Prospect na Księżyc, będziemy pomagać badać pogodę słoneczną w ramach węgierskiej misji RadCube, projektujemy mechanizm na bardzo dużą misję badawczą ATHENA, jesteśmy też na zaawansowanym etapie budowy dwóch mechanizmów na największą obecnie misję Europejskiej Agencji Kosmicznej – misję JUICE (na księżyce JUPITERA). Pracujemy też nad technologią innowacyjnego planetarnego robota skaczącego. Koncepcja otrzymała liczne pozytywne recenzje od naukowców z całego świata i pozytywną ocenę ESA.

Równolegle rozwijamy nowe technologie, które niedługo znajdą seryjne zastosowanie w Kosmosie, np. unikatowe powłoki materiałowe czy tzw. mechanizmy blokująco-zwalniające. Takie mechanizmy potrzebne są praktycznie na każdym satelicie. I to zazwyczaj w liczbie większej niż 1. Tak się składa, że opracowywane przez nas mechanizmy charakteryzują się właściwościami lepszymi niż te produkowane przez europejską konkurencję. Co ważne, wszystkie podzespoły projektowane są zgodnie z wymaganiami największych europejskich graczy Thales, Airbus, OHB”
– mówi Bartosz Kędziora, prezes założonej przez polskich inżynierów i naukowców firmy Astronika.

Współpraca Astroniki z Polską Agencją Kosmiczną i Europejską Agencją Kosmiczną może w przyszłości przyczynić się do rozwoju i eksportu krajowych technologii kosmicznych. Podstawą Astroniki jest zespół wybitnych naukowców i inżynierów, dzięki czemu firma stała się jednym z kluczowych prekursorów rozwijającego się polskiego rynku kosmicznego.