Klub CIO kwiecień 2019 RPA: trend czy hype? Fotorelacja

25 kwietnia mieliśmy kapitalne spotkanie Klubu CIO.

Otworzył je dr hab. Andrzej Sobczak, Profesor SGH, Kierownik Zakładu Zarządzania Informatyką w Instytucie Informatyki i Gospodarki, Szkoła Główna Handlowa, komentując zjawiska i praktyki towarzyszące upowszechnieniu robotyzacji w polskich firmach.

Kto wywiera presję na robotyzację - i z czego ta presja wynika; czy deficyt rąk do pracy nie wymagającej wysokich kompetencji to silny argument za automatyzacją?

Jeśli firma przyjaźnie otwiera się na robotyzację - w jaki sposób zmienia to podejście do architektury? A może - ruguje to podejście i ubocznym jej efektem jest koniec architektury IT?

Dlaczego warto aby CIO - ani podległe mu IT - nie spóźniło się na pociąg "RPA", dlaczego współpraca z biznesem otwiera na szereg innych ciekawych trendów jak lowcode...

Michał Zaremba jest założycielem Robotic Process Automation User Group - społeczności gromadzącej ponad 300 praktyków.

Michał opowiedział o realnych a nie teoretycznych uwarunkowaniach adaptacji RPA. Jakie argumenty decydują o wdrażaniu RPA, gdzie w organizacji szukać zwolenników a gdzie należy spodziewać się oponentów robotyzacji. Michał mówił też o paradoksach i ryzyku, na przykład erozji kompetencji dotyczących procesów w wyniku automatyzacji. Czy jest ono realne czy teoretyczne?

W dyskusji pod hasłem tytułowym spotkania, swoimi doświadczeniami dzielili się dr inż. Kamil Komański, Head of Automation - Europe, AXA Direct Solutions, Łukasz Krause, CIO, Polpharma i Łukasz Wierciński, Head of Technology Center, Roche Polska. To był bardzo interesujący panel ze względu na znaczny rozstrzał opinii, strategii, oczekiwań i podejścia do RPA reprezentowanego przez panelistów. Aktywność publiczności skłoniła też dyskutantów do ujawnienia szeregu ciekawych, nieujawnianych zwykle informacji i spostrzeżeń.

Na grupie LinkedIn Klubu CIO umieściłem prezentacje prof. Sobczaka i Michała Zaremby - bardzo zachęcam do ich pobierania i komentowania - to syntetyczne ale bardzo cenne, bo punktujące kluczowe zagadnienia dokumenty.