Kariera: sześć prostych sposobów

Do rozwoju kariery można podejść metodycznie: wyznaczyć sobie cele, znaleźć mentora, uporządkować miejsce pracy i przede wszystkim - zmienić dawne nawyki.

Autorzy książki "Change Anything: The New Science of Personal Success" - (Zmień cokolwiek: nowa wiedza o osobistym sukcesie) przedstawiają poręczną listę rzeczy, które należy zrobić, aby sprawnie wspiąć się po szczeblach kariery.

1.Patrz w przyszłość. Mimo, że porażki czy elementy demotywujące są nieuniknione gdy staramy się zmienić nawyki związane z pracą, wyobrażanie sobie wymarzonej przyszłości może pomóc. Motywujące może być także określenie negatywnych skutków braku zmian - należy pomyśleć o pieniądzach, których nie zarobimy i szansach, które nas ominą, jeśli nie będziemy zmotywowani.

2.Zainwestuj w zawodowy rozwój. Nowe umiejętności są konieczne jeśli chce się zrobić karierę. Ważne jest, aby aktywnie rozwijać nowe umiejęności poprzez np. trening czy odpowiednie lektury. Nie wystarczy po prostu korzystać z nabytej wiedzy, ważne aby starać się otrzymać informację zwrotną.

3.Trzymaj się z najciężej pracującymi. Złe nawyki, złe postawy nie tworzą się same, do ich rozwijania zachęca środowisko, nawet tylko poprzez tolerowanie ich. Spędzaj czas z kolegami, którzy ciężko pracują i mają podobne cele kariery do twoich.

4.Znajdź mentora. Zmiana wymaga pomocy. Szukaj mentora, któremu możesz zaufać, który nie tylko pomoże ci wprowadzić pozytywne zmiany, ale także pomoże w rozwoju kariery.

5.Załóż się sam ze sobą. Jeśli osiągniesz cel - kup sobie nagrodę (za odłożone specjalnie na to pieniądze). Jeśli ci się nie uda - amerykańscy autorzy książki radzą przekazać odłożoną sumę na partię polityczną, której nie kibicujemy.

6.Kontroluj swoje miejsce pracy. Pozbądź się wszelkich elementów, które rozpraszają, wyłącz elektroniczne urządzenia, które przeszkadzają lub zmniejszają twoją produktywność. Stwórz sobie komfortowe otoczenie, w którym łatwo się skoncentrować.


TOP 200
Na ten temat
Partnerzy Klubu CIO
O Klubie

Klub CIO to niezależna organizacja, która istnieje od 2003 roku. Powstał z inicjatywy International Data Group Poland S.A., amerykańskiego wydawnictwa, które prowadzi Kluby CIO w wielu różnych krajach.

Stworzony dla dyrektorów IT Klub CIO, to przede wszystkim dwie wartości najczęściej podkreślane przez samych członków Klubu. Po pierwsze - poszerzanie zakresu swojej wiedzy oraz - po drugie - możliwość spotkania się w swobodnej atmosferze, w gronie znakomitych menedżerów i porozmawianie o tym, co ważne dla każdego CIO.

Jak działa Klub CIO?
 • regularne spotkania w gronie kilkudziesięciu CxO (w większości CIO)
 • 2,5 godziny programu merytorycznego plus 1-2 godziny networkingu
 • spotkania w Warszawie i innch miastach (Gdańsk, Wrocław, i in.)
 • komunikacja w ramach grupy Klub CIO na LinkedIn
 • serwis cxo.pl – służy wymianie wiedzy, doświadczeń, przedstawia historie i dokonania członków Klubu CIO
 • udział w badaniach i dostęp do ich wyników – unikalne źródło wiedzy o opiniach i doświadczeniach innych CIO
Warto brać udział w Klubie CIO, aby
 • rozwijać wiedzę o dobrych praktykach zarządzania IT
 • wymieniać doświadczenia z najlepszymi CIO
 • zyskać uznanie na forum firmy i w społeczności IT
 • poprawiać własną skuteczność w realizacja celów IT i firmy
 • budować lepsze zrozumienie roli i zadań nowoczesnego CIO
 • uzyskać realny wpływ na strategię firmy