Język naturalny w zasięgu ręki

Ostatnio aplikacje wirtualnego doradztwa instalowane są także w usługach typu lifestyle, np. w serwisach randkowych. Pełnią tam rolę przewodnika po usłudze lub serwisie. Chatterboty dla firm produkuje m.in. firma Stanusch Technologies. O tym, jak zbudowanie podobnej aplikacji jest pracochłonne, świadczy baza ontologii (zbiór danych opisujących pewien fragment rzeczywiści), wirtualnego doradcy stworzonego w Stanusch Technologies. Liczy ona obecnie około 1 mln faktów zdroworozsądkowych i definicji, co gwarantuje możliwość podawania odpowiedzi na ponad 100 mln pytań. Stale musi być wzbogacana również baza fleksji, obejmująca ponad 5 000 000 form fleksyjnych dla 292 000 polskich wyrazów, a także baza synonimów, która teraz zawiera ponad

1100 000 pozycji, wraz z uwzględnieniem kontekstu. Chatterbot został wyposażony także w mechanizm współpracy z innymi systemami wspomagającymi zarządzanie (CRM lub ERP) albo relacyjnymi bazami danych.

Zobacz również:

  • 9 cech wielkich liderów IT

Spore osiągnięcia w dziedzinie syntetyzatorów mowy ma firma IVO Software z Gdyni. Zbudowany w całości przez IVO Software syntetyzator mowy IVONA charakteryzuje się jakością głosu porównywalną z mową ludzką. Produkt IVONA Text-To-Speech został dwukrotnie (w roku 2006 i 2007) uznany za jeden z najlepszych syntezatorów mowy w języku angielskim. Oceny dokonywało jury prestiżowego konkursu Blizzard Challenge, składające się ze 135 ekspertów w dziedzinie syntezy mowy z całego świata. IVONA mówi już trzema językami: po polsku, angielsku i rumuńsku. IVO Software jest także autorem programu Expressivo (obecnie wersja 1.4.4), który integruje się z Microsoft Word 2007. Jest to nakładka na Word umożliwiająca czytanie dokumentów syntetyzowanym ludzkim głosem. Expressivo umożliwia także odsłuchanie tekstów zaznaczonych na ekranie komputera. Oprogramowanie IVO Software jest już obecne w firmach. Zostało zainstalowane przez Finnsoft w telefonicznym centrum obsługi klienta Deutsche Banku. NextiraOne wykorzystała je w infolinii Straży Granicznej. Firma Wind Telecom zrealizowała z kolei jedno z korporacyjnych wdrożeń syntezatora IVONA w telekomie rumuńskim. Między innymi dzięki tym wdrożeniom przychody IVO Software wzrosły z 1 mln zł w 2006 r. do 3 mln zł w 2008. Inicjatywy tworzenia rozwiązań semantycznych wspomagają także fundusze inwestycyjne. Polski fundusz technologiczny IIF SA działający głównie na rynkach wschodniej Europy wspiera inicjatywy związane z wykorzystaniem potencjału technologii semantycznych oraz personalizacji. Pierwszy projekt wykorzystujący technologie semantyczne umożliwi użytkownikom znalezienie produktów spełniających ich potrzeby konsumenckie. IIF nie ujawnia na razie nazwy projektu. Druga podobna inwestycja to wsparcie projektu Personal TV, który bazuje na technologiach personalizacji.

Język naturalny w zasięgu ręki

Polska w projektach semantycznych i rozwiązania dla korporacji

Polskie firmy biorą udział w projektach ramowych (VI i VII Program Ramowy) finansowanych przez Unię Europejską. Dotyczą one także różnych aspektów wykorzystania semantyki: w rozwiązaniach telekomunikacyjnych, w administracji publicznej oraz w przemyśle. Unia Europejska sporo inwestuje w maszynową semantykę - w VI Programie Ramowym na lata 2002-2006 przeznaczono

250 mln euro na rozwój 17 projektów internetowych, które można zaklasyfikować do Web 3.0. W VII Programie (2007 -2013) zagwarantowano na te badania 50 mln euro rocznie. W europejskim projekcie MOST, realizowanym w ramach VII Programu Ramowego, bierze udział krakowska firma Comarch. W projekcie MOST Comarch bada przyszłą rolę ontologii w systemach OSS (Operations Support Systems). Z kolei firma Software Mind uczestniczy w dużych projektach europejskich, a także sprzedaje na unijnym rynku swoje rozwiązania, kilkakrotnie już nagradzane za innowacyjność. Spółka prowadzi projekty, współpracując z międzynarodowymi firmami, takimi jak brytyjska firma Garlik, z którą spółka od 2005 r. wspólnie tworzy platformę służącą do weryfikacji i ochrony elektronicznej tożsamości użytkowników internetu DataPatrol. Rozwiązanie to otrzymało dwa prestiżowe wyróżnienia podczas gali British Computer Society, z okazji przyznania nagród 2008 Project Excellence Awards. Zostało ono uznane za pierwszą na świecie platformę technologii semantycznej, która może zapewnić konsumentom większą władzę nad ich tożsamością i prywatnością w internecie. Usługi oferowane przez Garlik są jedną z niewielu tego typu propozycji na światowym rynku ukierunkowanych na przeciwdziałanie rosnącej fali kradzieży tożsamości elektronicznych i wykorzystywaniu ich do nadużyć.


TOP 200