Jak budować TSR w kryzysie?

Ryzyko również jest charakterystyczne dla poszczególnych sektorów. W zależności od specyfiki branży wielkość zadłużenia może wpływać na ryzyko w większym lub w mniejszym stopniu.

Badania prowadzone w Europie Zachodniej i w USA wskazują, że w długim okresie na TSR wpływa głównie wzrost przychodów, a w krótkim okresie - pozostałe elementy (głównie mnożnik wyceny). Czy te prawidłowości są nadal aktualne, w sytuacji globalnego kryzysu?

Zobacz również:

  • GenAI jednym z priorytetów inwestycyjnych w firmach
  • Szef Intela określa zagrożenie ze strony Arm jako "nieistotne"
  • International Data Group powołuje Genevieve Juillard na stanowisko CEO
Jak budować TSR w kryzysie?

Rys. 6, 7. Dekompozycja TSR 2004 – 2008 dla ELBUDOWA i TUEUROPA

Analiza liderów TSR 2008

Zeszłoroczna analiza liderów TSR 2007 wykazała, że w burzliwych czasach najlepsze polskie spółki nawet w krótkim okresie koncentrują się na budowie wartości fundamentalnej. Mnożnik wyceny w większości przypadków ulegał zredukowaniu, czasami bardzo znacznemu. Pojawia się zatem pytanie: jak na strategie budowy wartości dla akcjonariuszy polskich spółek wpłynął pogłębiający się kryzys światowy, z którym mieliśmy do czynienia w roku 2008? Czy liderom udało się utrzymać lub wzmocnić wartość fundamentalną?

Jak budować TSR w kryzysie?

Rys. 8, 9. Dekompozycja TSR 2004 – 2008 dla TUP i ULMA

Na rys. 2 zaprezentowano dekompozycję TSR dla liderów rankingu TSR 2008. W związku z tym, że w badanym okresie spółki-liderzy w niewielkim stopniu dokonywały bezpośredniego zwrotu gotówki do właścicieli, analizowane były jedynie zyski kapitałowe.

Liderzy TSR 2008 analogicznie do liderów z poprzedniego roku wyraźnie skupiali się na budowie wartości fundamentalnej. Nie były to jednak te same spółki - w pierwszej dziesiątce rankingu TSR 2008 nie znalazła się żadna z dziesięciu najlepszych spółek rankingu TSR 2007!

Jak budować TSR w kryzysie?

Rys. 10, 11. Dekompozycja TSR 2004 – 2008 dla PEMUG i POLIMEXMS

Dla liderów TSR 2008 charakterystyczne były zarówno znaczne wzrosty sprzedaży, jak i poprawa produktywności. Ogólna sytuacja gospodarcza wpłynęła natomiast na redukcję mnożników wyceny. Osiągnięte wyniki potwierdzają trafność przyjętego modelu biznesowego oraz wysokie umiejętności zarządów, dzięki którym spółki mogły się rozwijać skutecznie i efektywnie nawet w tak trudnych warunkach rynkowych. Niektórym spółkom (np. HTL Strefa) udało się poprawić zarówno wyniki fundamentalne, jak i mnożnik wyceny, co stanowi nie lada osiągnięcie w sytuacji mocno ograniczonego zaufania inwestorów, z jakim mieliśmy do czynienia w roku 2008.

Jak budować TSR w kryzysie?

Rys. 12, 13. Dekompozycja TSR 2004 – 2008 dla MOSTALPLC i NAFTA

Analiza liderów TSR 2004 - 2008

Ostatnie dwa lata związane były z dużą zmiennością i najczęściej z głęboką redukcją wartości giełdowej spółek. Co zatem decydowało o budowie dodatniej wartości dla akcjonariuszy w tych spółkach, które wygenerowały największy TSR?

Na rysunkach 3 - 13 zaprezentowano uśrednioną i szczegółową dekompozycję TSR dla liderów rankingu TSR 2004 - 2008. Analogicznie do rankingu TSR 2008 analizowane były jedynie zyski kapitałowe.

Warto zauważyć, że wśród dziesięciu najlepszych spółek rankingu TSR 2004 - 2008 połowę stanowią powtórnie liderzy rankingu TSR 2003 - 2007.

Dr Remigiusz Orzechowski jest pracownikiem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.


TOP 200