IT w przemyśle - swoiste czy standardowe?

Dariusz Wierzbicki: To potwierdza moją tezę, że systemy ERP są niezbędne. Można mieć oczywiście własny system, ale w pewnym momencie współpraca z inna firmą czy potrzeba nowych funkcjonalności wymusza na nas zakup profesjonalnych narzędzi. Systemy "domowej roboty" nie sprawdzają się na dłuższą metę. Zasoby zarówno ludzkie, jak i czasowe są zbyt cenne, by marnować je na pisanie i rozwijanie własnych systemów. Poza tym, wbrew pozorom, po dokładnej analizie kosztowej okazuje się, że zakup gotowego oprogramowania jest bardziej opłacalny.

Sławomir Kwiatek: By pokazać rolę systemu ERP w przedsiębiorstwie przemysłowym, wystarczy spytać przedstawiciela kadry zarządzającej organizacji, która wdrożyła system ERP, w jaki sposób wyobraża sobie funkcjonowanie firmy bez tego systemu. Nie spotkałem się jeszcze ze zdaniem, że ktoś chciałby się cofnąć, zrezygnować z wdrożonego systemu ERP. Z reguły po wdrożeniu takiego systemu zaczyna się szukanie zupełnie innych rozwiązań, które będą wspomagać istniejący już system. Zresztą informatyka w firmie produkcyjnej dotyka wielu obszarów. System ERP pokrywa tylko cześć z nich. Oprócz tego są obszary wspomagane przez systemy CAD/CAM, obszary wspomagane poprzez systemy obiegu dokumentów, wymiany danych. Rozwój tych obszarów cały czas zmierza do tego, żeby je integrować z systemem ERP.

Dariusz Wierzbicki: Tak, system ERP to wspólna platforma komunikacji miedzy różnymi działami. Swego czasu w naszej firmie system obsługi magazynów był zupełnie osobny od systemu księgowości. Informacje z magazynu przepływały do innych działów tylko w postaci zagregowanej. I nikomu nie przeszkadzało, że w systemie magazynowym był bałagan, bo widziała go tylko załoga magazynu. Po wdrożeniu nowej wersji systemu ERP ze zintegrowaną obsługą magazynów świadomość po stronie załogi wzrosła. Teraz błąd zrobiony np. w magazynie jest widoczny dla wszystkich - księgowości, kontrolingu, sprzedaży. Po roku pracy okazało się, że danych w systemie ERP można używać jako jedynego (i do tego prawdziwego) źródła informacji. Kiedy ktoś chce sprawdzić ilość towaru w magazynie, to nie otwiera arkusza w Excelu, pracowicie wypełnianego przez szefa magazynu, tylko loguje się do systemu ERP. To jest właśnie przewaga gotowego rozwiązania.

Miłosław Potrykus: Należy też wspomnieć o natychmiastowym dostępie do informacji. Informacje są przetwarzane właściwie w czasie rzeczywistym, nie wymagają dodatkowej obróbki, i właśnie tego brakowało wcześniej, kiedy korzystaliśmy z rozwiązań niezintegrowanych. Wprowadzanie danych magazynowych do systemu finansowego itp. zawsze powodowało opóźnienie i ograniczenie w dostępie do danych, utraty danych w czasie przenoeszenia ich z jednego systemu do drugiego.

Dariusz Wierzbicki: Ponadto wdrożenie takiego systemu podnosi jakość dostępnych danych. Wszystkie działy zaczynają posługiwać się tym samym językiem, kiedy wprowadzają do systemu dane dotyczące tego samego produktu.


TOP 200