IT łączy firmę

Nie jesteśmy narzędziami

Michał Warkoczyński-Prochownik jest przekonany, że sukces jest zasługą dobrego podejścia do jego działu. "W informatykach tkwi potencjał, potrafią wnieść dużo ciekawego spojrzenia w działalności inne niż IT. Jeśli firma jest gruntownie reorganizowana, dużo inwestuje się w kulturę pracy, ważne są misja, wartości, ład korporacyjny. IT jest środowiskiem pracy i przestrzenią komunikowania się, dlatego świadome inwestowanie w narzędzia IT jest takim samym inwestowaniem w środowisko pracy jak świadome zarządzanie otoczeniem pracownika - przez dobrze zaprojektowane biura, sprzyjające współpracy, czy optymalne rozplanowanie układu maszyn w fabryce. Nie można nas traktować czysto technicznie" - mówi szef IT. "Moją rolą było i jest pokazywanie i wdrażanie w praktykę tego, że IT to nie tylko ekipa, która utrzymuje ciągłość działania biznesowego. Włączam dział IT w sprawy, które nie są stricte techniczne. Kreatywne podchodzenie do rozwiązywania problemów jest kluczowe dla sukcesu". Ustandaryzowanie procesów i połączenie w jedną organizację naszych firm pokazały, że każdy temat zarządzania zmianą oprze się na rozwiązaniu IT, więc traktowanie IT tylko technicznie się nie sprawdzi. Sprawdziło się to, że dział IT współtworzył rozwiązania organizacyjne, brał udział w dyskusji na ich temat, oferując swój wkład. "Jeśli włączymy od początku IT w proces wymyślania i tworzenia tego, jak coś ma w firmie działać, to możemy od razu pokazać możliwości, które w klasycznym procesie mogłyby zostać niezauważone" - twierdzi.

Da się? Da się!

Michał Warkoczyński-Prochownik po kilku latach pracy nad projektem wie, gdzie znajduje się w organizacji. Jest integratorem działów, który reguluje krwiobieg inicjatyw w firmie. "Moją rolą jest orientacja na projekty wdrożeniowe. To nie tyle jest zarządzanie działem IT, ile włączanie działu IT w administrowanie firmą - tłumaczy. "Propozycję pracy w organizacji otrzymałem od obecnego prezesa zarządu, który szukał kogoś, kto ‘nie wie, że się nie da’. Wiedziałem, czego oczekuje. Jestem pasjonatem możliwości, jakie daje informatyka. Pociągała mnie możliwość wzięcia udziału w przedsięwzięciu, w którym poprzez wykorzystanie technologii IT można zmienić sposób, w jaki na co dzień współpracują ze sobą ludzie".

Zobacz również:

  • Trendy i wyzwania dla przedsiębiorców w 2024 roku – ekspercka analiza Comarch
  • 9 cech wielkich liderów IT

Pomógł mu bagaż doświadczeń z organizacji, w których zajmował się komunikacją korporacyjną, m.in. w polskiej fabryce koncernu ALSTOM w Chorzowie. "Miałem okazję obserwować, jak dział IT jest postrzegany z perspektywy użytkownika. Zdałem sobie sprawę, jak ważne jest dla firmy nie tylko posiadanie środowiska pracy grupowej, ale także możliwość pełnego wykorzystania potencjału tego środowiska, by lepiej organizować pracę ludzi. Od tego się zaczęło" - wyjaśnia.


TOP 200