Gdzie wzrok nie sięga

Od połowy 2007 r. bank Credit Suisse zaczął publikować Credit Suisse Global Nanotechnology Index. Odzwierciedla on stopy zwrotu z inwestycji w następujących dziedzinach nanotechnologii: produkcja materiałów, informatyka, medycyna, produkcja narzędzi, energetyka i inne. Do połowy 2008 r. wzrósł on o 20%. W tym czasie indeks S&P500 stracił 20%. Dalej wydarzenia potoczyły się błyskawicznie. Nastąpiło załamanie rynków finansowych i ostatecznie fala kryzysu zabrała indeksowi amerykańskiej giełdy 65%. Z kolei Credit Suisse Global Nanotechnology Index stracił w tym okresie 50%. Od marca 2009 r. wskaźnik ten wraz z innymi podąża w górę. Jak widać, indeks spółek nanotechnologicznych w późniejszym czasie poddał się fali kryzysu i mniej ucierpiał, kiedy na parkietach "rządziły niedźwiedzie".

Credit Suisse wyróżnia trzy obszary inwestycji w nanotechnologie:

Duże przedsiębiorstwa, gdzie nanotechnologie mają zastosowanie przy pewnej części produkcji (np. BASF, IBM, General Electric, General Motors, Hewlett-Packard, Dow Chemical, Intel, IBM).

Zobacz również:

  • GenAI jednym z priorytetów inwestycyjnych w firmach
  • Szef Intela określa zagrożenie ze strony Arm jako "nieistotne"
  • International Data Group powołuje Genevieve Juillard na stanowisko CEO

Firmy dostarczające wyposażenie oraz nanosurowce dla badań w nanotechnologii (np. Veeco, FEI Company).

Mniejsze przedsiębiorstwa silnie zorientowane na nanotechnologie (np. Flamel Technologies, Nanogen).

Potencjał technologii przyszłości wykorzystują fundusze powiernicze i hedgingowe. Przy podejmowaniu decyzji o lokowaniu w określone spółki zarządzający korzystają z ekspertyz specjalistów z dziedziny nanotechnologii.

Inwestycje dla każdego

Identyfikacja potencjału wzrostowego, jaki jest dziś jeszcze ukryty w wielu przedsiębiorstwach dokonujących transferu najnowszych zdobyczy nauki o świecie nano, może w perspektywie następnych kilku lub kilkunastu lat przynieść ponadprzeciętne zyski.

Gospodarka oparta na wiedzy zawsze posiadała potencjał wzrostowy. A taki gwarantują nowoczesne rozwiązania technologiczne, jakie przynosi świat w skali nano.

W obecnej sytuacji kryzysowej, w jakiej znalazł się świat, trudno o właściwą wycenę akcji spółek, w tym nanotechnologicznych. Niejasna sytuacja na rynkach finansowych może potrwać jeszcze wiele miesięcy. Jednak wraz z powrotem kapitału na rynek dowartościowane zostaną akcje spółek nanotechnologicznych. Zapewnia im to unikalność zastosowań ich produktów, gdyż cywilizacja XXI wieku będzie wymagać nadzwyczajnych innowacji. Dlatego już dziś warto zastanowić się, jak pokierować swymi inwestycjami w przyszłości. Może być to okazja do zajęcia pozycji inwestycyjnej w segmencie najbardziej innowacyjnych spółek, które funkcjonują w różnych obszarach technologii najbliższej przyszłości - nanotechnologii.


TOP 200