Fundamenty ceny ropy naftowej

Perspektywy zaspokojenia rosnącego popytu na ropę stają się coraz bardziej skomplikowane z powodu niepewności obejmujących szeroki zakres problemów: od zdolności wydobywczych, poprzez ograniczenia środowiskowe i technologiczne, wymagania nowej infrastruktury, po problemy geopolityczne. Koncentracja zasobów w regionach niestabilnych politycznie rodzi niepewność co do zapewnienia ciągłości dostaw oraz wolumenów odpowiadających zapotrzebowaniom w średniej i długiej perspektywie. Prawdopodobieństwo wystąpienia przerw w dostawach będzie narastać, a reakcja rynku na krótkotrwałe przerwy może być gwałtowna. Sytuacja taka sprzyjać będzie coraz większemu uzależnieniu konsumentów -z jednej strony od krajów producenckich, z drugiej zaś od systemu ograniczonego wydobycia i dostaw (ograniczenia geologiczne i techniczno-technologiczne). Większe uzależnienie to większe napięcia, większa niepewność i większe ryzyko, oczekiwania wyższych premii za ryzyko, a w efekcie wyższe ceny i bardziej wrażliwe na rzeczywiste lub możliwe zakłócenia dostaw, większa zmienność.

Rola OPEC

Dziesiątka krajów OPEC dostarcza przeciętnie 40% - 43% globalnego wydobycia, jedna trzecia dostaw OPEC pochodzi z Arabii Saudyjskiej. Według opinii specjalistów, taki udział w globalnych dostawach zapewnia krajom OPEC realizację celu strategicznego - maksymalizację przychodów (wartości obecnej przyszłych dostaw).

Zobacz również:

  • GenAI jednym z priorytetów inwestycyjnych w firmach
  • Szef Intela określa zagrożenie ze strony Arm jako "nieistotne"
  • International Data Group powołuje Genevieve Juillard na stanowisko CEO

Modelowanie zachowania się OPEC w ramach relacji podaży i popytu jest bardzo trudne, ponieważ wymaga zrozumienia strategicznych interesów krajów członkowskich. Dotychczas OPEC funkcjonował jako dostawca swingujący, równoważący popyt i podaż na optymalnym poziomie cenowo-ilościowym. W analizach często traktuje się go jako dostawcę zamykającego lukę pomiędzy popytem a dostawami spoza krajów członkowskich. Wydaje się, że z końcem XX wieku takie podejście straciło uzasadnienie.

W historii wydobycia ropy naftowej wykazano decydujący wpływ Arabii Saudyjskiej poprzez OPEC na wielkość podaży oraz cenę. Wpływ ten jest ewidentny od lat 60. poprzez lata 70. i 80. Analizując wykresy dostaw ropy przez OPEC i Arabię Saudyjską, trudno nie dostrzec pozytywnych reakcji na spadek wydobycia w innych krajach. Spadek wydobycia ropy przez Kuwejt i Irak we wrześniu 1990 r. został natychmiast pokryty przez Arabię Saudyjską i Iran, dzięki czemu płynność rynku została przywrócona, ale wówczas Arabia Saudyjska posiadała możliwości natychmiastowego zwiększenia wydobycia o 50%.

Fundamenty ceny ropy naftowej

TOP 200