Firmy coraz bardziej narażone na cyberataki

Jak wynika z badania Ponemon Institute, aż 90% przedsiębiorstw odnotowało co najmniej jedno niebezpieczne zdarzenie w ciągu ostatniego roku, a 59% - dwa lub więcej. Rosną także koszty związane z bezpieczeństwem informatycznym - 41% włamań kosztuje ponad pół miliona USD.

Badanie zostało przeprowadzone wśród 581 specjalistów ds. bezpieczeństwa w dużych firmach w USA, Wielkiej Brytanii i Niemczech.

Respondenci badania zgadzali się, że cyberataki zdarzają się coraz częściej, są coraz groźniejsze, trudniejsze do wykrycia i zatrzymania.

Zobacz również:

  • Copyright w IoT

Hakerzy na ogół przygotowują ataki na bardzo konkretne cele, badają ofiarę, znajdują słaby punkt i spokojnie dostają się do systemu, a później z niego wychodzą. Większość to zorganizowani przestępcy, członkowie syndykatów zbrodni lub reprezentanci wrogich państw.

Około 60% respondentów twierdzi, że byli w stanie zidentyfikować źródło przynajmniej kilku ataków, które dotknęły ich organizację. Ok. 34% tropów zawiodło do Chin, a 19% do Rosji.

Niemal połowa ankietowanych firm utraciła dane. Firmy, które stały się ofiarami ataków nie chwalą się tym. Zwykle robią to po utracie informacji na temat klientów, do czego są zmuszone przepisami. W większości jednak kradzione są informacje korporacyjne, a to nie musi być ujawniane.

Specjaliści ds. bezpieczeństwa pesymistycznie podchodzą do swoich możl

iwości przeciwdziałania atakom, 57% uważa, że nie wierzą w to, że ich organizacje mogą zapobiec włamaniu.