Firma w internetowych społecznościach

Społeczność zobowiązuje

Zakładając profil dla firmy lub marki w popularnym serwisie, przedsiębiorstwo przyjmuje odpowiedzialność: powinno być stale obecne, gotowe do dialogu z użytkownikami, musi reagować błyskawicznie na kryzysowe sytuacje i bezustannie dbać o atrakcyjne treści. Proces budowania wizerunku w sieci jest długotrwały, wymaga zaangażowania i konsekwencji w działaniu. Wyliczenia agencji badawczych wskazują, że na efektywną obsługę społeczności powinno się przeznaczyć 100 godz. tygodniowo, minimum to 10-20 godz. Trzeba też stale podtrzymywać dialog z użytkownikami. Jak wykazuje raport firmy Burston-Marsteller, zaniedbanie i porzucenie przez firmy swoich kont i profili wywiera złe wrażenie na członkach sieci społecznościowych. Ponieważ serwisy stają się ważnym kanałem komunikacji, w wielu firmach zaczynają powstawać specjalne stanowiska social media marketera (np. w ARBOinteractive Polska wydzielono zespół do obsługi kampanii reklamowych na Facebooku).

Serwisy społecznościowe są doskonałym miejscem na prowadzenie nowego rodzaju relacji konsumenckich. Pojawia się wiele korzyści niemierzalnych, tzw. intangible effects, np. komentarze czy zaangażowanie w konkursy. Efektywność kampanii można zmierzyć za pomocą prostych i tanich narzędzi, np. zszywka.pl pozwala na bieżąco monitorować wskaźniki, liczbę komentarzy czy liczbę nowych znajomych marki wg wieku i płci. Narzędzie wykorzystywane jest już na Facebooku i Blipie, a w najbliższym czasie do grona jego użytkowników dołączą Fotka.pl, Grono.net i NK.pl.

Jak firmy to robią

Można podać wiele przykładów obrazujących efektywność działań marketingowych w społecznościach, m.in. producent komputerów Dell uruchomił konto DellOutlet na Twisterze. Wysyła stamtąd tweety (krótkie komunikaty) dotyczące specjalnych ofert, bonów zniżkowych i przecen sprzętu komputerowego. Ofertę śledzi ponad 700 tys. osób. Zdaniem przedstawicieli Della zainteresowanie kontem DellOutlet na Twitterze przyniosło wzrost dochodów ze sprzedaży o ponad 2 mln USD. Dell zatrudnia na stałe aż 40 etatowych pracowników, zajmujących się marketingiem społecznościowym w imieniu marki - koncern ma obecnie ok. 80 kont na serwisie Twitter. Polskie firmy z branży IT także są obecne w społecznościach. Sieć udostępniła swój sklep internetowy użytkownikom Facebooka. Żeby zrobić zakupy, wystarczy wejść na jego profil - internauci mają możliwość kontaktu z przedstawicielami sieci i dostęp do informacji o nowościach i premierach.

Na Facebooku promują marki i budują swój wizerunek firmy każdej wielkości; jest to równie dobre medium reklamowe i promocyjne dla przedsiębiorstw małych, także dla sklepów internetowych. "Szukaliśmy dobrego medium do komunikacji z naszymi klientami - obecnymi lub potencjalnymi. Chcieliśmy nie tylko poznać ich bliżej, ich potrzeby, ich opinie, ale też chcieliśmy dać się poznać, pokazać, co firma robi na co dzień. Nasz flagowy produkt, czyli skarpetki, nie został poważnie potraktowany przez agencje reklamowe, pomyśleliśmy więc, że pójdziemy tam, gdzie są ludzie i sami będziemy promowali naszą markę - Skarpetkowo.pl" - mówi Viren Bhandari, współwłaściciel Avanti Group. mogą prowadzić bezpośrednią sprzedaż na Facebooku, korzystając ze specjalnie w tym celu przygotowanego oprogramowania, np. BigCommerce SocialShop, Payment, czy też pierwszego polskiego produktu tego typu programu o nazwie Fbshop, wykonanego przez Avanti Group. W serwisach społecznościowych jest miejsce dla wszystkich, ale pamiętać należy, że obowiązuje tu komunikacja dwustronna, pełna interaktywność.

Polski Facebook (liczba fanów w tysiącach)

10 najpopularniejszych stron firmowych

1. Mały Głód (Danone) 178 941

2. Paczkomaty (InPost) 177 705

3. Cropp 153 963

4. House 138 026

5. Heyah 104 017

6. Reserved 91 786

7. KLIKASZ? (AXE) 84 431

8. EskaROCK 70 694

9. E. Wedel 67 161

10. Radio ESKA 63 098

Źródło: facead.pl, dane z 17.09.2010


TOP 200
Na ten temat
Magazyny CXO
Partnerzy Klubu CIO
O Klubie

Klub CIO to niezależna organizacja, która istnieje od 2003 roku. Powstał z inicjatywy International Data Group Poland S.A., amerykańskiego wydawnictwa, które prowadzi Kluby CIO w wielu różnych krajach.

Stworzony dla dyrektorów IT Klub CIO, to przede wszystkim dwie wartości najczęściej podkreślane przez samych członków Klubu. Po pierwsze - poszerzanie zakresu swojej wiedzy oraz - po drugie - możliwość spotkania się w swobodnej atmosferze, w gronie znakomitych menedżerów i porozmawianie o tym, co ważne dla każdego CIO.

Jak działa Klub CIO?
 • regularne spotkania w gronie kilkudziesięciu CxO (w większości CIO)
 • 2,5 godziny programu merytorycznego plus 1-2 godziny networkingu
 • spotkania w Warszawie i innch miastach (Gdańsk, Wrocław, i in.)
 • komunikacja w ramach grupy Klub CIO na LinkedIn
 • serwis cxo.pl – służy wymianie wiedzy, doświadczeń, przedstawia historie i dokonania członków Klubu CIO
 • udział w badaniach i dostęp do ich wyników – unikalne źródło wiedzy o opiniach i doświadczeniach innych CIO
Warto brać udział w Klubie CIO, aby
 • rozwijać wiedzę o dobrych praktykach zarządzania IT
 • wymieniać doświadczenia z najlepszymi CIO
 • zyskać uznanie na forum firmy i w społeczności IT
 • poprawiać własną skuteczność w realizacja celów IT i firmy
 • budować lepsze zrozumienie roli i zadań nowoczesnego CIO
 • uzyskać realny wpływ na strategię firmy