Erozja wartości aktywów

Wówczas pozostaje dokonanie kalkulacji wartości użytkowej poprzez zdyskontowanie prognozowanych przepływów pieniężnych. Jeśli klienci dotąd lojalni danej marce zostaną zmuszeni do oszczędności, przyszłe przepływy pieniężne mogą się okazać znacznie niższe, niż przewidywano przy nabywaniu danego składnika aktywów, a co za tym idzie, konieczne będzie rozpoznanie utraty wartości danego składnika wartości niematerialnych.

Skutki obniżenia popytu

Zarządzający spółkami, które nie posiadają nieruchomości inwestycyjnych, a wykorzystywane do własnych celów obiekty nabyły lub wybudowały wiele lat temu, więc ich wartość rynkowa jest nadal wyższa niż wartość księgowa, również nie mogą spać spokojnie. Znaczne obniżenie popytu w wielu branżach produkcyjnych, m.in. w motoryzacji, pociągnęło za sobą konieczność znacznego skorygowania prognoz przyszłych przepływów pieniężnych generowanych ze sprzedaży produktów. Może wówczas okazać się, że wartość odzyskiwalna maszyn wykorzystywanych w procesie produkcji jest niższa od ich wartości księgowej i konieczne będzie odpisanie przynajmniej części ich wartości. Jednocześnie zmniejszony popyt na produkt końcowy poprzez redukcję planów produkcji, wielkości zatrudnienia i zapotrzebowania na materiały może negatywnie wpłynąć na wyniki dostawców dużych koncernów motoryzacyjnych i zmusić ich do zmierzenia się z problemem utraty wartości ich aktywów. W szczególności będzie dotyczyło to maszyn i innych aktywów produkcyjnych, których wartość rynkowa maleje z biegiem czasu szybciej, niż wynika to z odpisów amortyzacyjnych.

Zobacz również:

  • GenAI jednym z priorytetów inwestycyjnych w firmach
  • AI w walce z przestępstwami finansowymi

Problem utraty wartości dotyczy również aktywów finansowych wycenianych metodą zamortyzowanego kosztu. Chodzi przede wszystkim o należności handlowe i udzielone pożyczki. Jeśli pogorszenie się sytuacji gospodarczej spowoduje problemy z płynnością któregokolwiek z naszych dłużników, nie unikniemy konieczności oszacowania i zdyskontowania przyszłych przepływów pieniężnych, w celu obliczenia ewentualnej utraty wartości. Zasadzie tej będą podlegały również należności handlowe, które ze względu na krótki termin kredytu kupieckiego nie podlegają dyskontowaniu, ale na skutek np. ugody z dłużnikiem zdecydujemy się na ich spłatę przez dłuższy okres. W takim przypadku przepływy pieniężne zgodne z harmonogramem spłat powinniśmy zdyskontować, porównać z wartością bilansową należności i dokonać ewentualnego odpisu aktualizującego.


TOP 200