Energetyczna informatyka

Działania operatorów systemu dystrybucyjnego (OSD) wymagają wsparcia IT w zarządzaniu siecią dystrybucyjną oraz majątkiem sieciowym, w procesach związanych ze świadczeniem usługi dystrybucyjnej oraz zarządzaniem danymi pomiarowymi. Nie można jednak zapominać o informatycznym wsparciu procesów łączących się z utrzymywaniem relacji i kontaktów z użytkownikami systemu dystrybucyjnego. Systemy dla OSD powinny umożliwiać prowadzenie działalności biznesowej zgodnej z zasadami unbundlingu, a także wywiązywanie się z obowiązków związanych z administrowaniem uczestnikami rynku energii (zgodnie z prawem energetycznym, rozporządzeniami oraz instrukcjami IRiESP - Instrukcja Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej - i IRiESD - Instrukcja Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej), a także utrzymywanie na bieżąco wiedzy o posiadanym majątku sieciowym i zarządzanie nim. System dla sprzedawców wspomaga sprzedawcę energii w takich obszarach działalności, jak handel hurtowy, sprzedaż energii, zarządzanie ryzykiem i wynikiem na działalności handlowej, relacje z klientami i otoczeniem biznesowym.

Billing

Systemy billingowe to podstawa sprawnego funkcjonowania firm zajmujących się sprzedażą i dostawami ciepła, prądu i gazu. Rozliczenia dotyczą milionów klientów, a każda z branż jest specyficzna - nie ma więc uniwersalnych rozwiązań. Utworzone w 2007 r. grupy energetyczne ciągle stoją przed problemem ujednolicenia systemów billingowych. ENEA, ENERGA, Tauron i Polska Grupa Energetyczna - każda nadal dysponuje kilkoma takimi aplikacjami. W oddziałach Energii działa 16 systemów billingowych pochodzących od trzech różnych dostawców. W ENEI, ENERDZE, Tauronie i Polskiej Grupie Energetycznej nadal funkcjonuje po kilka systemów i aplikacji krytycznych od różnych dostawców. Jeśli chodzi o tego typu systemy i aplikacje, ENEA ma ich cztery, ENERGA - sześć, Tauron - siedem, a PGE - pięć. Wyzwaniem jest też stopień skomplikowania struktury wewnętrznej podmiotu. Dla przykładu w Polskiej Grupie Energetycznej działa ośmiu operatorów systemów dystrybucyjnych, jedenaście firm zajmujących się hurtowym bądź detalicznym obrotem energią, a do tego jeszcze dwie grupy elektrowni.

Zobacz również:

  • Trendy i wyzwania dla przedsiębiorców w 2024 roku – ekspercka analiza Comarch
  • 9 cech wielkich liderów IT

GIS

Dla przedsiębiorstw energetycznych ogromne znaczenie mają także systemy informacji przestrzennej (GIS) wraz z możliwością integracji czy współpracy z systemami billingowymi i ERP. Systemy GIS usprawniają zarządzanie majątkiem sieciowym, ułatwiają przygotowanie warunków przyłączeniowych, pomagają w bilansowaniu, planowaniu remontów i modernizacji, obsłudze klienta oraz w działaniach marketingowych. Aplikacje GIS muszą być powiązane z różnymi obszarami firmy, aby działały optymalnie. "Uruchamianie systemów GIS bez planowania powiązania ich z systemami zarządzania pracą, finansami, zakupami, inwestycjami i remontami nie przyniosie korzyści biznesowej. Dzisiaj wdrażanie systemu GIS dla wizualizacji i inwentaryzacji infrastruktury technicznej nie ma uzasadnienia. A to jest problem braku kompleksowego spojrzenia biznesowego przez zarząd firmy. Połączenie aplikacji wspierających procesy inwestycyjne, zakupowe, remontowe, zarządzanie pracą, podwykonawcami, rozwiązania mobilne z systemami GIS, analityki, centrami obsługi klientów, systemami licznikowymi daje potężne narzędzia do utrzymania wysokiej efektywności infrastruktury i optymalnego wykorzystania zasobów ludzkich i technicznych" - mówi Sławomir Klimowicz, SAP.


TOP 200