Dzięki IT coraz powszechniejsza jest praca zdalna

Według Forrester Research, nastąpiły istotne zmiany w sposobie pracy - coraz popularniejsza staje się telepraca, którą umożliwiają m.in. szybkie połączenia internetowe.

W ankiecie uczestniczyło niemal 10 tys. osób. Według Davida Johnsona, analityka Forrester Research, coraz więcej firm wprowadza możliwość elastycznego umawiania się z pracownikami - np. pracę z domu przez cały dzień czy z kawiarni, która zapewnia bezprzewodowy dostęp do internetu.

W 2010 roku ok. 18% ankietowanych pracowników stwierdziło, że pracują z domu co najmniej przez jeden dzień tygodniowo. Teraz odsetek ten wynosi już 26%.

Coraz więcej ludzi spędza kilka swoich godzin roboczych w miejscach publicznych, np. w kawiarniach. W 2010 roku, ok. 6% respondentów stwierdziło, że czasami pracuje w miejscach publicznych. Teraz jest to 12%. Zwłaszcza pracownicy, którzy dużo podróżują, pracują bardzo często korzystając z publicznej przestrzeni.

Johnson uważa, że na rozwój tego trendu wpływa rozwój IT. Coraz szybsze sieci i oparte na chmurze obliczeniowej narzędzia do współpracy, sprawiają, że coraz łatwiej pracuje się poza biurem.