Doskonałe CV i zwycięska rozmowa kwalifikacyjna

W jaki sposób dobrze się zaprezentować w CV i podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek.

Doskonałe CV i zwycięska rozmowa kwalifikacyjna

Zazwyczaj pierwszym dokumentem, jaki przygotowujemy przy składaniu aplikacji o pracę, jest życiorys zawodowy. I mimo, że jest to dokument o kluczowym znaczeniu dla dalszego rozpatrywania naszej kandydatury w procesie rekrutacyjnym, jest on bardzo często przygotowywany w sposób niedbały i nie dający czytelnikowi żadnych informacji, które przemawiałby za wyborem właśnie naszej osoby.

Jak zatem podejść do przygotowania życiorysu, aby zmaksymalizować swoje szanse na sukces, którym w tym przypadku będzie zaproszenie nas na rozmowę kwalifikacyjną?

W dobie internetu bardzo łatwo i szybko możemy znaleźć szablon CV w sieci, uzupełnić go podstawowymi informacjami, a następnie przesłać potencjalnemu pracodawcy. Ale czy takie podejście zwiększa nasze szanse? Niestety droga na skróty w tym wypadku rzadko się opłaca. Pisząc życiorys musisz wiedzieć, że osoby prowadzące rekrutację, z reguły na jedno ogłoszenie otrzymują od kilkudziesięciu do nawet kilkuset aplikacji. I często są to aplikacje bardzo do siebie podobne - napisane w oparciu o jeden z kilku najpopularniejszych szablonów. Czy w takiej sytuacji, przeglądając każdy z życiorysów nie dłużej niż kilkadziesiąt sekund, osoby te wybiorą kolejnego "szablonowego" kandydata? Myślę, że w czasach walki o talenty jest to pytanie retoryczne.

Warto poświęcić trochę czasu na przygotowanie CV w sposób profesjonalny i ciekawy tak, aby zwrócić uwagę na siebie i zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy.

O co chodzi z tym cv?

Każdy profesjonalnie przygotowany życiorys powinien posiadać odpowiednią strukturę. Na górze strony umieść nagłówek - Curriculum Vitae, tak aby osoba czytająca od razu wiedziała z jakim dokumentem ma do czynienia. Poniżej, w pierwszej kolejności, powinny znaleźć się dane personalne (imię i nazwisko, adres do korespondencji, numer telefonu, e-mail - zadbaj o to, aby Twój e-mail brzmiał profesjonalnie i wiarygodnie). Aby pokazać, że świadomie planujemy naszą przyszłą karierę zawodową, można jako kolejną pozycję wpisać cel zawodowy / streszczenie doświadczeń. Następnym ważnym elementem jest wykształcenie (nazwa i okres w jakim studiowaliśmy/ uczyliśmy się; kierunek studiów lub specjalizacja oraz uzyskane tytułu naukowe).

Logiczną kontynuacją prezentacji jest doświadczenie zawodowe. Pisząc o tym, co robiliśmy i gdzie byliśmy zatrudnieni, pamiętajmy, że pod takimi samymi nazwami stanowisk mogą występować często bardzo różne zadania, dlatego niezmiernie ważne jest szczegółowe opisanie swojego zakresu obowiązków, który w jasny sposób pokaże przyszłemu pracodawcy jakie są nasze atuty w kontekście pracy o którą się ubiegamy. Jeżeli przebyłeś szkolenia lub kursy, dzięki którym nabyłeś wiedzę i umiejętności przydatne dla potencjalnego pracodawcy, opisz je w kolejnym punkcie: szkolenia.

W dalszej kolejności pochwal się swoimi dodatkowymi umiejętnościami np. znajomością języków obcych, znajomością innych zagadnień, które mogą być istotne z punktu widzenia przyszłej pracy (np. prawa pracy dla specjalisty ds. kadr). Na zakończenie nie zaszkodzi podać krótką informację o swoich zainteresowaniach. W oczach pracodawcy mile widziane będą również referencje.

Na koniec nie zapomnij dodać formuły, w której wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych (co do zasady życiorys nie posiadający tego zapisu, nie powinien być rozpatrywany).

Pisząc życiorys potraktuj go jako formę reklamy. A jak wiadomo dobra reklama powinna być skierowana indywidualnie do określonego odbiorcy. Dlatego nie wysyłaj takiego samego życiorysu do wszystkich. Stwórz pewien "szkielet", który posłuży do dalszych prac. Przed stworzeniem ostatecznej wersji każdorazowo przestudiuj dokładnie ogłoszenie oraz zawarte w nim oczekiwania pracodawcy. Dopiero ich poznanie pozwoli nam na odpowiednie przedstawienie naszej kariery zawodowej, w taki sposób aby wydobyć z niej te elementy, które najlepiej odpowiadają potrzebom zgłaszanym przez pracodawcę.

Wszystkie informacje prezentowane w życiorysie powinny być jasne i czytelne dla odbiorcy. Najlepiej, gdyby CV zmieściło się na jednej, maksymalnie dwóch stronach A4, wydrukowanych "na komputerze" w przypadku przesyłania formy papierowej lub w formacie PDF w przypadku przesyłania dokumentów droga mailową. Nie zapominaj, że estetyka jest również bardzo ważnym czynnikiem oceny. Zwróć więc uwagę na rozkład informacji na stronie; upewnij się, że całość przygotowana jest jedną czcionką; unikaj dodatkowych kolorów.

Tak napisany życiorys niewątpliwie pomoże nam w przejściu wstępnej weryfikacji i w znaczący sposób zwiększy szanse na przejście do kolejnego etapu procesu rekrutacyjnego, czyli rozmowy kwalifikacyjnej.

Kolejny etap to rozmowa kwalifikacyjna. Nie taki diabeł straszny....

Nie ulega wątpliwości, że niezależnie od metod stosowanych w ocenie kandydatów do pracy, rozmowa kwalifikacyjna jest jednym z najważniejszych elementów całego procesu rekrutacji. Dla pracodawcy to źródło cennych informacji o potencjalnym pracowniku, dla kandydata zaś najlepszy moment do zaprezentowania własnych zalet. Jak wiadomo, pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, a rozmowa kwalifikacyjna to najlepsza szansa na przekonanie pracodawcy do swojej osoby - nie lekceważ więc dobrego przygotowania się do niej.

Przed rozmową zbierz informacje na temat firmy, do której idziesz na spotkanie. Korzystając z internetu to naprawdę bardzo proste, a wrażenie jakie możesz zrobić w ten sposób na swoim rozmówcy jest nie do przecenienia. Z własnego doświadczenia wiem, że naprawdę niewielu kandydatów zadaje sobie ten "trud" - możesz pozytywnie się wyróżnić.

Przeczytaj jeszcze raz ogłoszenie i spróbuj zadać sobie kilka pytań dotyczących swojej pracy, które mogłoby paść w czasie spotkania ze strony Twojego rozmówcy. To bardzo dobre ćwiczenie, nawet jeżeli pytania takie nie zostaną zadane, będziesz wiedział co powiedzieć o sobie, co jest ważne, jakie są Twoje atuty w kontekście stanowiska, na które aplikujesz.

Na umówione spotkanie przybądź na czas - zarówno spóźnienie się jak i przybycie dużo przed czasem nie wygląda dobrze.

Witając się, koniecznie się uśmiechnij, a przedstawiając się podaj rękę w zdecydowany i pewny sposób - zapewniam, zrobisz pozytywne pierwsze wrażenie.

W czasie rozmowy staraj się mówić w miarę głośno i wyraźnie. Zadbaj o to by Twój głos brzmiał spokojnie i pewnie. Słuchaj rozmówcy, a na zadawane pytania odpowiadaj zawsze rzeczowo, bez niepotrzebnych ozdobników. Jeżeli potrzebujesz, możesz chwilę zastanowić się nad odpowiedzią. Jeżeli czegoś nie wiesz lub czegoś nie robiłeś, powiedz to. Opowiadanie o doświadczeniach innych osób lub unikanie odpowiedzi poprzez mówienie o czymś dalece odbiegającym od tematu w żaden sposób nam nie pomoże. Skup się na swoich mocnych stronach i osiągniętych sukcesach; rozmowę o słabych stronach i/lub ewentualnych porażkach pozostaw do momentu poproszenia Cię o to przez rozmówcę.

Starannie dobieraj słownictwo; unikaj żargonu typowego dla firmy, w której obecnie pracujesz - w nowym miejscu może on być absolutnie niezrozumiały. Nie mów też o sprawach poufnych dotyczących obecnego i byłych pracodawców - nie uczyni to z Ciebie osoby godnej zaufania.

Jeżeli myślisz o posłużeniu się lekkim żartem rozładowującym napięcie, możesz go użyć pod warunkiem, że będzie to żart na neutralny temat.

Pamiętaj też o mowie ciała. Oczywiście trudno jest kontrolować odruchy świadczące o zdenerwowaniu - bo przecież rozmowa jest mocno stresującym wydarzeniem - niemniej spróbuj sprawiać wrażenie osoby kompetentnej, spokojnej, swobodnej, znającej swoją wartość. Utrzymuj kontakt wzrokowy z rozmówcą, tak aby nie odniósł wrażenia, że masz coś do ukrycia lub że brak Ci pewności siebie. Jeżeli rozmowa prowadzona jest przez kilka osób, staraj się patrzeć w oczy osobie, z którą w danej chwili rozmawiasz, przy czym co jakiś czas zwracaj się też do innych osób uczestniczących w spotkaniu (w ten sposób każda z nich będzie przekonana, że mówisz właśnie do niej).

Stosuj techniki aktywnego słuchania tj. co pewien czas przytakuj rozmówcy oraz używaj wyrażeń typu: "tak", "hm", co oznacza, że jesteś zainteresowany tym, co on mówi oraz o tym, że go słuchasz. Uśmiechaj się od czasu do czasu, zobaczysz o ile lepsze zrobisz wrażenie.

Temat przyszłego wynagrodzenia, choć jest bardzo ważny, zostaw na koniec rozmowy.

Pamiętaj że rozmowa kwalifikacyjna jest oparta na przesłanym wcześniej życiorysie. Jeżeli przygotowałeś go rzetelnie, nie chwaląc się kompetencjami, których nie posiadasz, nie masz się czego obawiać. Powyższe rady pomogą Ci natomiast zbudować pozytywne wrażenie, dzięki czemu zdecydowanie zwiększysz swoje szanse na to aby potencjalny pracodawca stał się Twoim nowym pracodawcą.

Mariusz Grzywiński, Partner Zarządzający, FUTUREA Grupa Doradcza Sp. z o.o.


TOP 200
Na ten temat
Partnerzy Klubu CIO
O Klubie

Klub CIO to niezależna organizacja, która istnieje od 2003 roku. Powstał z inicjatywy International Data Group Poland S.A., amerykańskiego wydawnictwa, które prowadzi Kluby CIO w wielu różnych krajach.

Stworzony dla dyrektorów IT Klub CIO, to przede wszystkim dwie wartości najczęściej podkreślane przez samych członków Klubu. Po pierwsze - poszerzanie zakresu swojej wiedzy oraz - po drugie - możliwość spotkania się w swobodnej atmosferze, w gronie znakomitych menedżerów i porozmawianie o tym, co ważne dla każdego CIO.

Jak działa Klub CIO?
 • regularne spotkania w gronie kilkudziesięciu CxO (w większości CIO)
 • 2,5 godziny programu merytorycznego plus 1-2 godziny networkingu
 • spotkania w Warszawie i innch miastach (Gdańsk, Wrocław, i in.)
 • komunikacja w ramach grupy Klub CIO na LinkedIn
 • serwis cxo.pl – służy wymianie wiedzy, doświadczeń, przedstawia historie i dokonania członków Klubu CIO
 • udział w badaniach i dostęp do ich wyników – unikalne źródło wiedzy o opiniach i doświadczeniach innych CIO
Warto brać udział w Klubie CIO, aby
 • rozwijać wiedzę o dobrych praktykach zarządzania IT
 • wymieniać doświadczenia z najlepszymi CIO
 • zyskać uznanie na forum firmy i w społeczności IT
 • poprawiać własną skuteczność w realizacja celów IT i firmy
 • budować lepsze zrozumienie roli i zadań nowoczesnego CIO
 • uzyskać realny wpływ na strategię firmy