Czy dostrzegają Państwo chmurę?

Odpowiedzi na pytanie o korzyści z rozwiązań opartych na przetwarzaniu w chmurze obliczeniowej dowodzą, że wyraźnie rysuje się przekonanie co do "twardego" katalogu wartości modelu: obniżenie kosztów sprzętu, kosztów licencji, skalowalności, administracyjnych, łatwość zarządzania. W mniejszym stopniu istnieje zgoda co do wartości ścisłego mierzenia i realizowania usług stosownie do potrzeb, a także "uzysku" w postaci uwolnienia pracy ludzkiej w IT.

Pola zagrożeń, pola poprawy

Rozpoznawany przez rynek zestaw zagrożeń także jest klarowny: problem wdrożenia, wiążący się bezpośrednio ze zmianą sposobu zarządzania, a także sztandarowe wyzwanie przed dostawcami rozwiązań opartych na chmurze obliczeniowej: kwestia bezpieczeństwa danych. Wyraźnie sygnalizowany jest także problem przesyłu danych do i z chmury, to w opinii respondentów czynnik wpływający na jakość i w konsekwencji - upowszechnienie modelu chmury obliczeniowej. Warto wreszcie dodać, że ankietowani nie postrzegają tej zmiany jako zagrożenia dla roli IT w firmie.

Zobacz również:

  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24
  • Cisco i Microsoft transmitują dane z prędkością 800 Gb/s
  • Chmura prywatna – opcja warta rozważenia
Czy cloud computing to koncepcja dojrzała?

Oferowane "w chmurze" systemy ERP, CRM, zarządzania łańcuchem dostaw itd., nawet jeśli są parametryzowane, narzucają określony sposób funkcjonowania przedsiębiorstwa. O ile przy wdrożeniu "z półki" można sobie pozwolić na pewien stopień kosztownych modyfikacji, to przy cloud takie zmiany podważają sens samej koncepcji. W końcu oferowanie poprzez chmurę aplikacji specyficznie dostosowanych do każdego klienta staje się "hostingiem’ i powoduje utratę większej części oszczędności i innych zalet. Cloud computing jest dzisiaj mniej elastyczną, ale tańszą odmianą wdrożenia systemu z półki. Dla tych, którzy na pierwszym planie stawiają ograniczenie budżetu IT, jest to koncepcja wystarczająco dojrzała. Gdyby wszyscy mieli identyczny system CRM oferowany poprzez chmurę, z pewnością byłby on znacznie tańszy. Czy jednak firmy nie tracą wtedy części możliwości uzyskania przewagi rynkowej?

Z drugiej strony, wiele dzisiejszych urządzeń jest budowanych na bazie standardowych komponentów. Zwykle do tego dodaje się unikalne elementy, które wyróżnią dany model. Warunkiem koniecznym jest to, że moduły standardowe i unikalne dobrze ze sobą współpracują.

Koncepcja cloud będzie dojrzała, kiedy zaoferuje konfigurowalne moduły, dające się łatwo i dobrze zintegrować z oprogramowaniem specyficznym dla firmy (własnym lub kupionym, nawet od innego dostawcy z "chmury"). Wtedy kierownik będzie mógł sobie z nich sam zbudować proces operacyjny bardziej efektywny niż dotychczasowe wdrożenia u jego konkurentów. Pewnie niedługo do tego dojdzie.

Konrad Kobylecki, Partner zarządzający, Pareto Management Solutions. Do 2009 na stanowisku członka zarządu i COO odpowiadającego za IT i obsługę klienta w Polkomtel SA. Wcześniej m.in. w zarządzie TP. Ukończył Politechnikę Warszawską na Wydziale Elektroniki, studia na Uniwersytecie Northwestern w Chicago i w Instytucie St. Gallen i Harvard Business School w Bostonie.


TOP 200