Czy dostrzegają Państwo chmurę?

Można przyjąć, że nadal mamy do czynienia ze wstępną fazą rozwoju rynku. Nie są to już jednak pojedyncze, pionierskie przypadki. Można się porównywać, różnicować własne strategie podejścia do rozwijającego się rynku usług przetwarzania w chmurze obliczeniowej. Co więcej, wyraźnie zauważalny jest dobry klimat dla rozwoju tego modelu. Zdecydowana większość deklaruje pozytywny odbiór rozwiązań chmury prywatnej i publicznej. Należy przy tym zauważyć, że ankietowani lepiej oceniają chmurę prywatną. Warto dodać, że zdaniem ankietowanych, przetwarzanie w chmurze obliczeniowej postrzegane jest jako podejście strategiczne, a nie chwyt marketingowy. Pomimo dostrzegania potężnej aktywności dostawców, ukierunkowanej na przekaz "o chmurze", ankietowani jednoznacznie wskazują długofalowy, strategiczny charakter takiego kierunku rozwoju modelu IT. Dodatkowo uchwycony został aspekt szczególnej przydatności rozwiązania dla biznesów bez rozbudowanego "dziedzictwa" w sferze IT.

Chmura na miarę potrzeb i możliwości

Badanie przynosi klarowne wskazanie na chmurę prywatną jako właściwy, adekwatny do poziomu dojrzałości rozwiązań i usług, a zarazem dojrzałości firmy i organizacji IT etap wprowadzania rozwiązań opartych na chmurze obliczeniowej. Tak, wydaje się, należy interpretować fakt, że korpus najważniejszych, wyodrębnionych usług IT ankietowani są gotowi przenosić do chmury prywatnej. Koresponduje to z wizją CIO Roku 2010, Tomasza Matuły, który konsekwentnie od konsolidacji przez wirtualizację doprowadził Grupę TP właśnie do chmury prywatnej i na własny użytek nazywanej: pre-cloud.

Zobacz również:

  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24
  • Cisco i Microsoft transmitują dane z prędkością 800 Gb/s
  • Chmura prywatna – opcja warta rozważenia

Respondenci badania dają zarazem do zrozumienia, że przed organizacjami, rynkiem jeszcze droga do "prawdziwej", "pełnej" chmury: modelu publicznej chmury obliczeniowej. Tak można interpretować jednoznaczne przypisanie atrybutów rozwiązań przetwarzania w chmurze zarówno publicznej, jak i prywatnej modelowi chmury publicznej.

Czy dostrzegają Państwo chmurę?

Rys. 1

Rys. 1: ...klimat dla chmury jest przychylny (powyżej wynik pytania o możliwość wdrożenia). Jednak wyraźnie większa jest sympatia dla chmury prywatnej. Obecny etap - warunkowany gotowością technologii, organizacji i modeli zarządzania - to przechodzenie do rozwiązań prywatnej chmury obliczeniowej, choć punktem docelowym jest chmura publiczna.

Nowy wspaniały świat

Dzięki Molierowi wiemy, że mówimy prozą, zaś od pewnego czasu dzięki twórcom nowych pojęć z działów marketingu żyjemy w chmurze. Próba obiektywnego spojrzenia na zagadnienie pozwala na dostrzeżenie kilku jego cech, które mogą przesądzić o ewentualnym sukcesie. Cloud computing jest ofertą dla CFO - bezwstydnie odwołuje się do ukrytych marzeń każdego finansisty: płacić mniej, płacić tylko w ostateczności (Software As Service), przenieść odpowiedzialność (Security As Service). Aktualna oferta praktycznych rozwiązań nie jest zbyt imponująca, więcej, w dużej mierze nie przystaje do potrzeb klientów oraz obowiązującego stanu prawa. Determinacja widoczna w działaniach największych graczy rynku IT pozwala jednak mieć nadzieję na sukces ich nowej strategii. W czym upatruję zapowiedź triumfu? CC dla rynku MSP to wymarzone rozwiązanie, które pozwoli przedsiębiorcy skoncentrować się na swoim biznesie, ułatwiając zarazem spełnienie wymogów wobec państwa (podatki, ZUS etc). Dla dużych firm szansą jest zwiększenie efektywności wykorzystania zasobów oraz ułatwienie wdrożenia zmian w procesach biznesowych. W obu przypadkach warunkiem powodzenia jest kompleksowość oferty. Dostawca chmury (piękna nazwa nowej profesji n’est-ce pas?) musi zagwarantować spełnienie wszystkich potrzeb klienta. Zarówno dzisiaj, jak i w najbliższej przyszłości, kompleksową ofertę będą mogły przedstawić wyłącznie grupy kapitałowe dostawców specjalizowanego sprzętu, współpracujących z sobą aplikacji, bezpiecznego hostingu i wydajnych sieci. Oznacza to koncentrację na rynku IT, a także przejęcie kompetentnych słabszych firm. Nowy Wspaniały Świat może mieć już inną nazwę, ale, o dziwo, jego korzenie tkwią w chmurach.

Jan Michałowicz, ekspert z zakresu systemów CAx, sieci i bezpieczeństwa IT; publikacje na temat teorii zarządzania. Uczestnik prac nad rządowymi tematami strategicznymi, doradca firm handlu zagranicznego, sektora obronnego i uczelni wyższych. CIO w CNPEP RADWAR SA


TOP 200