Czterech wymarzonych pracodawców dla pracowników IT

Ponad 400 pracowników IT zdradza swoje zawodowe marzenia. Oto cztery przedsiębiorstwa, które znalazły się na samej górze.

Czterech wymarzonych pracodawców dla pracowników IT

1. Google

Nie pozwól się oszukać lampom typu lawa (w szklanej kuli kolorowe bańki powietrza powoli lecą do góry w płynie - przyp. tłum.), bezpłatnym wyśmienitym obiadom, fotelom do masażu i stołom do gry w piłkarzyki. Szybkie tempo, chaotyczne, z pozoru niezorganizowane środowisko pracy w Google wcale nie są przypadkowe. Google oczekuje, aby przyjść do pracy z energią, pasją, kreatywnością i gotowością do wprowadzania pomysłów w praktykę z zawrotną prędkością.

"Googlersi" muszą polubić ten styl - nawet ktoś "wielki i wspaniały" nie jest wystarczająco dobry w opinii firmy. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że inżynierom oprogramowania oferuje się 20 % ich czasu w ich regularnych godzinach pracy na odkrywanie swoich pasji. Pracownicy pracują na małych, skoncentrowanych zespołach, będących swoistym przeglądem osobowości - obok siebie mogą pracować byli neurochirurdzy, zapaśnicy z aligatorami i żołnierze Marines.

Poszukiwanie jest tylko jednym z aspektów, na których koncentruje się Google. Potrzebuje również osób z doświadczeniem w zakresie wyszukiwania informacji, sztucznej inteligencji, przetwarzania języka naturalnego, projektowania systemów szerokoskalowych, budowania sieci, bezpieczeństwa, kompresji danych i projektowania interfejsu użytkownika. Firma zatrudnia inżynierów oprogramowania "zróżnicowanych, optymistycznych, twórczych, zorientowanych na zespół i informatyków operacji technicznych do pracy w takich obszarach jak centrum danych, zarządzanie techniczne, operacje sprzętowe, systemy intranetowe, operacje IT, rozwiązania partnerskie.

2. IBM

Pomimo swojej wielkości i dziedzictwa, IBM nie chce być postrzegany jako "szara korporacja bez twarzy", ale jako "spółka idei", która pielęgnuje kulturę wspierania, integracji i współpracy. Idealny pracownik, w opinii firmy, posiada umiejętność rozwiązywania problemów, podejmowania decyzji, jest innowatorem, asem analizy, agentem zmian gotowym sprawić, aby nasza planeta działała mądrzej. Należy zwrócić uwagę, że firma włożyła dużo wysiłku, aby stać się mniej hierarchiczną. Na przykład wprowadziła on-line "jams" (od jam session), gdzie wszyscy pracownicy są zaproszeni do burzy mózgów na temat różnych problemów i inicjatyw.

Wciąż jednak, według członków Glassdoor, internetowej społeczności, która twierdzi, że oferuje "swobodny wgląd do miejsc pracy w firmach", podjęcie pracy w IBM oznacza akceptację pewnej dozy biurokracji i codziennej rutyny. Jednak ludzie, którzy odwiedzają Glassdoor, chwalą również IBM-owy pakiet świadczeń, możliwość pracy z domu i programy szkoleniowe (średnio 60 godzin szkoleń rocznie na pracownika). Możliwości rozwoju zawodowego znajdują się w obszarze konsultingu IBM, jednostkach badawczych i technologicznych. Do 2015 roku główne obszary zainteresowania obejmą analizę cloud computingu i wschodzące rynki, jak również inicjatywę firmy - "inteligentniejszej planety", którą zajmuje się naciskając na takie kwestie społeczne jak produkcja energii, zmiany klimatu, natężenie ruchu ulicznego i opieka zdrowotna. Kandydaci skoncentrowani na technologii powinni również posiadać umiejętności pracy zespołowej, społeczne, komunikacyjne, obliczeniowe i analityczne.

3. Microsoft

Jeśli ktoś po prostu chce bawić się w kampusie Microsoftu, który oferuje sklepy, boiska sportowe, 11 restauracji, 33 kawiarnie i 37 punktów z espresso, albo interesuje go stuprocentowe pokrycie kosztów opieki medycznej, członkostwo w klubie fitness lub słynne zniżki dla pracowników, musi wiedzieć jedno: będzie musiał ciężko pracować, aby zarobić na te wszystkie bonusy. Od momentu rozpoczęcia w Microsofcie słynącego z wnikliwości procesu rekrutacji, nowy pracownik zorientuje się od razu, jak firma wiele oczekuje od swoich pracowników. A kiedy już kandydat zostanie zatrudniony, stanie ramię w ramię z ludźmi, którzy są tak samo, jeśli nie bardziej, ambitni, konkurencyjni i inteligentni jak on. Możliwości i szanse w Microsofcie wykraczają daleko poza programy, gry on-line, telefony, narzędzia programistyczne, systemy biznesowe, usługi internetowe (on-line) i systemy operacyjne. Użytkownicy Glassdoor.com narzekają, że sprawy w Microsoft posuwają się wolniej niż chciałaby kreatywna kadra. Jednak spółka twierdzi, że nie straciła etosu indywidualizmu i przedsiębiorczości. Pracownicy Microsoftu korzystają z dużej swobody w zakresie godzin pracy i ubioru. Na stronie internetowej firmy można przeczytać: "Masz swój własny styl, oczekujemy, że weźmiesz go ze sobą". Obejmuje to również kwestię tego jak pracownik myśli, dlatego każdy musi być gotowy, by wyjaśnić jak wpadł na pomysł, że gdzieś jest problem techniczny lub wyjaśnić dane zagadnienie dotyczące projektowania.

4. Apple

Perfekcjonista, idealista, wynalazca: Jeśli to dotyczy ciebie, to firma Apple może być twoim wymarzonym pracodawcą - ale tylko jeśli nie masz nic przeciwko presji na dostarczenie oryginalnego sposobu myślenia na co dzień. Kultura organizacji zachęca pracowników do pytania o wszystko i kwestionowania wszystkiego, stałego podnoszenia poprzeczki i dostarczania czegoś "zdumiewającego".

Pracownicy Apple zachwalają duże świadczenia zdrowotne, charakter pracy i energię, która wkładana jest w tworzenie produktów i doświadczeń, którymi tak wielu ludzi na całym świecie jest podekscytowanych. Minusem jest słynna applowska kultura poufności, która nie każdemu odpowiada.

Apple wymaga umiejętności współpracy, rozwiązywania problemów, radzenia sobie z zagadnieniami biznesowymi takimi jak zamówienia on-line, doświadczenie w handlu detalicznym. Kluczowe obszary obejmują rozwój oprogramowania, architekturę sieci, bezpieczeństwo informacji i inżynierię systemów.

Jeśli chodzi o produkty, firma poszukuje innowacyjnych, kreatywnych, przekraczających ograniczenia inżynierów sprzętowych, jak również zmotywowanych, ambitnych i "grających zespołowo" inżynierów oprogramowania i kierowników projektów. Firmie potrzebna jest wiedza specjalistów w dziedzinie rozwoju protokołów, architektury systemów bezprzewodowych, technologii lokalizacyjnych, inżynierii oprogramowania telefonii, aplikacji mobilnych i inżynierii struktur. Programista powinien być przygotowany do pracy z różnorodną grupą osób, która może obejmować muzyków, filmowców i artystów cyfrowych.

Na podstawie: Computerworld (US)


TOP 200
Na ten temat
Partnerzy Klubu CIO
O Klubie

Klub CIO to niezależna organizacja, która istnieje od 2003 roku. Powstał z inicjatywy International Data Group Poland S.A., amerykańskiego wydawnictwa, które prowadzi Kluby CIO w wielu różnych krajach.

Stworzony dla dyrektorów IT Klub CIO, to przede wszystkim dwie wartości najczęściej podkreślane przez samych członków Klubu. Po pierwsze - poszerzanie zakresu swojej wiedzy oraz - po drugie - możliwość spotkania się w swobodnej atmosferze, w gronie znakomitych menedżerów i porozmawianie o tym, co ważne dla każdego CIO.

Jak działa Klub CIO?
 • regularne spotkania w gronie kilkudziesięciu CxO (w większości CIO)
 • 2,5 godziny programu merytorycznego plus 1-2 godziny networkingu
 • spotkania w Warszawie i innch miastach (Gdańsk, Wrocław, i in.)
 • komunikacja w ramach grupy Klub CIO na LinkedIn
 • serwis cxo.pl – służy wymianie wiedzy, doświadczeń, przedstawia historie i dokonania członków Klubu CIO
 • udział w badaniach i dostęp do ich wyników – unikalne źródło wiedzy o opiniach i doświadczeniach innych CIO
Warto brać udział w Klubie CIO, aby
 • rozwijać wiedzę o dobrych praktykach zarządzania IT
 • wymieniać doświadczenia z najlepszymi CIO
 • zyskać uznanie na forum firmy i w społeczności IT
 • poprawiać własną skuteczność w realizacja celów IT i firmy
 • budować lepsze zrozumienie roli i zadań nowoczesnego CIO
 • uzyskać realny wpływ na strategię firmy