Cel i marzenie

Cel i marzenie
Michał Kopyt, dyrektor ObszarU Transformacji IT

Obszar Transformacji IT obejmuje wdrożenie największego w Polsce systemu polisowego dla ubezpieczeń majątkowych (zwane projektem Everest), wraz z systemami peryferyjnymi i integracją z resztą architektury Grupy PZU. Jest to również największe w Polsce wdrożenie prowadzone w metodyce Agile.

CIO:W jakim trybie pracuje i jaką rolę odgrywa w programie transformacji PZU 2.0 OT?

Zobacz również:

  • 9 cech wielkich liderów IT
  • CIO "bumerangi": liderzy IT awansują, powracając
  • 6 znaków ostrzegawczych, na które CIO powinni zwrócić uwagę w 2024 roku

W ciągu mniej niż roku PZU stało się nie tylko największą organizacją używającą Agile w Polsce (ponad 300 osób), ale również jedną z czołowych w Europie. Efektem jest to, że jesteśmy organizacją, w której najbardziej kreatywne osoby z biznesu i IT pracują ramię w ramię nad budowaniem przewagi rynkowej, skupiając się na wspólnym wypracowywaniu efektów w najbardziej wydajny i "zwinny" sposób. Platforma opracowana dla Everestu - oparta na rozwiązaniach GuideWire, zintegrowana w sposób nowoczesny z ostatnio wdrożonym systemem ERP, z naszym Systemem Likwidacji Szkód (SLS), naszą Hurtownią Danych, systemem wydruków i komunikacji masowej z klientem i pozostałymi systemami naszego ekosystemu - jest podstawą nowoczesnej architektury PZU 2.0.

CIO:Podejście Agile jest dźwignią transformacji, spełniającą także rolę budowy płaszczyzny współpracy IT-biznes. Czy OT dysponuje także innymi środkami/metodami wywodzącymi się z IT, które służą wspieraniu takiej współpracy?

Everest jest praktycznym laboratorium pokazującym, jak może wyglądać dobra współpraca IT i biznesu, ale również pozwala nam sprawdzić, jak lepiej zarządzać IT. Jednocześnie z uruchamianiem Agile w projektach (częściowo w związku z tym) kilka ważnych inicjatyw strategicznych zmieniło na lepsze procedury zarządzania zasobami IT, sourcingu i HR, poprawiając znacząco zasady współpracy wewnątrz IT oraz na styku z klientami wewnętrznymi.

Wszystkie te zmiany mają jedną wspólną cechę: sprawiają, że IT Grupy PZU zmienia swój wizerunek na organizację nastawioną na współpracę efektywną, profesjonalną, ale przede wszystkim opartą na partnerskich stosunkach międzyludzkich - bardziej niż na dokumentach oraz sztywnych procedurach współpracy.

Everest jest naturalnie zintegrowany z procesem zarządzania wydaniami i w pewnym stopniu wymusił uporządkowanie go. Pewne rozwiązania technologiczne, rozpatrywane początkowo pod kątem systemu polisowego, już znajdują zastosowanie w biznesie i już ułatwiają pracę. Nasz projekt to nie jest proste zastąpienie jednej aplikacji inną, to zmiana architektoniczna, mentalności, możliwości.

Cel i marzenie
Paweł Kot, dyrektor Obszaru Architektury IT

Architektura jest jednym z filarów PZU IT 2.0. Dzięki kompetentnej, elastycznej i efektywnej kosztowo architekturze, IT stanie się pełnoprawnym partnerem dla biznesu, rozumiejącym i przewidującym jego potrzeby.

CIO:Jaką rolę odgrywa w programie transformacji PZU 2.0 Obszar Architektury IT?

W programie transformacji PZU 2.0 Obszar Architektury IT pełni przekrojową rolę zapewniającą, że zmiany w systemach IT będą realizowane w sposób optymalny i z uwzględnieniem potrzeb całej organizacji.

Warto zauważyć, że aktualna architektura systemów IT w wielu miejscach nie jest dostosowana do wymogów dynamicznie zmieniającej się organizacji i będzie wymagała radykalnych przemian. Ich dobre zaplanowanie pomoże przeprowadzić całą organizację przez transformację, a także pozwoli osiągnąć elastyczność systemów w przyszłości i skrócenie czasu dostarczania rozwiązań informatycznych.

W OAI budujemy roadmapy systemów informatycznych umożliwiające realizację transformacji ujętych w PZU 2.0. Realizacja tych planów spowoduje, że systemy informatyczne PZU umożliwią wprowadzanie szybkich zmian taryf i dodawanie nowych produktów, zostanie utworzony obraz 360o klienta, dokumentacja papierowa zostanie ograniczona, a organizacja będzie mogła wykorzystać pogłębioną wiedzę o zachowaniach klientów.

CIO:Jaką rolę, kompetencje i cechy będzie miał OAI w docelowym modelu?

Obszar Architektury IT jest jednostką, która odpowiada za zarządzanie szeroko pojętą architekturą IT, czyli zapewnia spójność realizacji strategii organizacji, procesów biznesowych i ich wsparcia przez systemy informatyczne. Działania OAI już teraz obejmują zarządzanie standardami technologicznymi, opracowanie strategii i planów rozwoju systemów IT, merytoryczny nadzór nad realizacją projektów i inicjatyw IT, projektowanie rozwiązań w zakresie architektury aplikacyjnej oraz infrastruktury IT, a także zarządzanie pojemnością systemów IT.

Docelowo planujemy proaktywnie wspierać potrzeby biznesowe, wychodząc naprzeciw dynamicznie zmieniającemu się rynkowi ubezpieczeń. Będziemy koncentrować się na zapewnieniu realizacji strategii organizacji, w tym na zwiększeniu możliwości szybkiego dostosowywania systemów informatycznych.

W Obszarze Architektury IT jesteśmy nastawieni na generowanie wartości biznesowej, co w przyszłości powinno przełożyć się na redukcję kosztów działania i racjonalizację nakładów przeznaczanych na systemy informatyczne.

CIO:Jaka będzie rola architektury w nowej, elastycznej PZU 2.0? W jaki sposób powiązane będą kwestie architektury IT i biznesowej?

Strategia PZU 2.0 stawia przed organizacją wyzwania, jakich jeszcze w historii firmy nie było - wiele z nich wymaga zmiany sposobu działania. Skuteczne wdrożenie tak dużych przemian nie będzie możliwe bez sprawnie działających i dobrze dopasowanych narzędzi IT. Dlatego w PZU 2.0 architektura biznesowa i architektura IT będą musiały stanowić harmonijną całość - aby organizacja mogła efektywnie się rozwijać, architektura biznesowa będzie musiała brać pod uwagę mocne strony i ograniczenia IT, a architektura IT dobrze rozumieć i trafnie odpowiadać na potrzeby biznesu.

W nowym PZU Obszar Architektury będzie więc pomostem wspierającym przepływ informacji pomiędzy jednostkami biznesowymi a jednostkami IT, będzie też aktywnie budował wzajemne zrozumienie oraz wspólną wizję organizacji w przyszłości.


TOP 200