CRM: kryzys romansu?

Jeśli nie cięcie, to...

SaaS nie ogranicza wyobraźni projektantów rozwiązań CRM. Przykładem wykorzystania zalet różnych rozwiązań, najczęściej opartych na internecie, jest projekt przygotowywany przez Salesforce. Jest to platforma oferująca systemy CRM w modelu SaaS. Jej przychody przekroczyły w 2008 r. 1 mld USD. W styczniu 2009 r. firma uruchomiła Salesforce Service Cloud, który łączy w sobie koncepcje społeczności klienckich, serwisu społecznościowego z typowymi funkcjami systemów CRM. Obecnie jest on integrowany z serwisem społecznościowym Twitter. Dzięki integracji możliwe będzie m.in. śledzenie publikowanych za pośrednictwem serwisu Twitter zgłoszeń o różnego rodzaju nieprawidłowościach w funkcjonowaniu komercyjnych usług. Jest on dedykowany przede wszystkim dla dostawców usług wsparcia technicznego i obsługi klienta. Częścią Service Cloud są m.in. mechanizmy umożliwiające automatyczne przeszukiwanie zasobów internetu pod kątem rozwiązania problemów sygnalizowanych przez klientów. Salesforce CRM for Twitter znajduje się obecnie w fazie testów. Zakończenie prac zaplanowano na drugi kwartał 2009 r. Z kolei Google poinformował o utworzeniu nowego projektu Salesforce for Google Apps. Przedsięwzięcie powstało w wyniku integracji pakietu aplikacji internetowych z zestawem aplikacji typu CRM, umożliwiającym zarządzanie relacjami z klientami, oferowanym przez serwis salesforce.com. Firmom wahającym się pomiędzy cięciem wydatków na CRM, ze względu na kryzys, a inwestowaniem w CRM, aby kryzys przetrwać, przybywa więc dylematów.

RAMKA

CRM: na imię mu sprzedaż

Paweł Giziński, dyrektor sprzedaży, Sage sp. z o.o.

Obecnie ścierają się dwa poglądy. Pierwszy, że kryzys spowoduje wzrost zapotrzebowania na CRM, szczególnie w małych i średnich firmach. Drugi, że klienci z sektora MSP raczej będą szukać oszczędności w kosztach pracy, niż optymalizować przychód poprzez lepsze zarządzanie kapitałem, jaki stanowią ich klienci. Obecnie trudno jeszcze rozstrzygać, ponieważ w Polsce sektor MSP nie odczuł w istotny sposób skutków kryzysu. Dążenie do zamrażania inwestycji widoczne jest wśród większych firm, głównie z kapitałem zachodnim. W trudnych czasach firmy muszą jednak szukać sposobów na zabezpieczenie przychodów i rentowności, zwłaszcza w ramach posiadanej już bazy klientów. W przeciwnym wypadku będą jedynie opóźniać to, co nieuchronne - bolesne redukcje kosztów. Wprowadzenie CRM może być motorem napędzającym zmiany niezbędne do przetrwania i przyśpieszyć wyjście z dołka. Nasze badania pokazują, że dla 41% odbiorców z sektora MSP najważniejszym obszarem wdrożeń jest sprzedaż, w tym 65% z nich stosuje CRM do zarządzania szansami sprzedaży. W dobie kryzysu nasi klienci dążą szczególnie do skrócenia procesów sprzedaży. Szukają również możliwości wykorzystania tzw. Quick Wins, czyli niskokosztowych rozwiązań, które można wdrożyć w krótkim czasie. Gromadzenie i analiza informacji o kliencie jest niedocenianym obszarem. Mniejsze firmy przywiązują większą wagę do spraw operacyjnych niż do analiz rynku. Z kolei model dzierżawy oprogramowania nie przyjął się szeroko. Decydują o tym stosunkowo wysoki koszt i bariera braku zaufania.

RAMKA

Timing i dopasowanie

Przemysław Błoński, główny konsultant ds. sprzedaży rozwiązań CRM w Oracle Polska

Okres spowolnienia jest zarazem szansą na zbudowanie sobie pozycji na czas ożywienia. Wtedy zwycięzcami będą ci, którzy stworzyli bazę klientów i kontaktów i będą umieli ją wykorzystać. Stąd rola rozwiązania CRM i czasu, kiedy firma zacznie z takiego rozwiązania korzystać. Analitycy wskazują trzy podstawowe obszary, w których te rozwiązania wykorzystywane są najczęściej: zarządzanie sprzedażą, marketing i call center. Jednak wdrażana funkcjonalność CRM w dużym stopniu zależy od branży, w której działa firma. W wielu miejscach ważny jest wyjątkowy charakter rozwiązania, stąd przewaga rozbudowanych i zorientowanych branżowo rozwiązań CRM, które udostępniają szereg opcji. Dla firm produkcyjnych istotny będzie pełny obraz klienta, widoczny w łańcuchu dostaw, powiązany z planowaniem produkcji na podstawie danych historycznych oraz prognozowanego zapotrzebowania sygnalizowanego przez klienta, działy marketingu, sprzedaży i produkcji. Wydaje się, że podstawowe znaczenie ma decyzja odnośnie modelu dostarczenia rozwiązania użytkownikom (rozwiązanie u użytkownika czy SaaS).

Zobacz również:

  • Salesforce zainwestuje 500 milionów dolarów w generatywną AI
  • 9 cech wielkich liderów IT

TOP 200