CIO wciąż postępują jak zwykli menedżerowie IT?

CIO koncentrują się na technologiach cyfrowych aby wprowadzić transformację biznesową, ale wciąż są uwikłani w codzienność zarządzania działaniami IT - wynika z raportu firmy Gartner.

Badanie pokazuje, że wśród ponad 2 tys. ankietowanych CIO, ok. połowy nie przewiduje zmiany roli IT w organizacji w ciągu najbliższych trzech lat.

Zdaniem Johna Robertsa, analityka firmy Gartner, dzieje się tak, ponieważ wielu CIO wciąż zachowuje się jak menedżerowie IT, a nie stratedzy biznesowi. Mimo, że większość CIO chce przeprowadzić transformację biznesową w swoich organizacjach, wielu wciąż pozostaje w swoich tradycyjnych rolach IT.

Zobacz również:

"Sądzę, że jest duża liczba CIO, których organizacja IT pozostaje wciąż na dość niskim poziomie dojrzałości, wciąż borykają się z codziennymi zadaniami związanymi z utrzymaniem systemów. Rzeczy takie jak cloud computing, mobile czy sieci społecznościowe są postrzegane jako przyszłość, a nie część aktualnej strategii IT" - twierdzi John Roberts.

CIO powinni skoncentrować się na transformacji biznesowej, a ich głównym priorytetem na ten rok są nowoczesne technologie. Ok. 70% CIO z całego świata wymieniło mobilne technologie jako najważniejszy czynnik zmiany w ciągu najbliższych 10 lat, na drugim miejscu znalazło się BI i analityka (55% wskazań), a na trzecim - media społecznościowe (54%) i chmura publiczna (51%).

Nowoczesne technologie dostarczają platformę, która pozwala osiągnąć rezultaty, jednak jedynie jeśli CIO wcielą się w nową rolę i przyjmą nowy model zachowania, uda im się stworzyć nową wartość dla organizacji" - uważa Mark McDonald, wiceprezes w Gartnerze. "Świat zewnętrzny zmienił się i może to powodować kryzys w IT. Wzrosły wymagania w świecie, który jest coraz dynamiczniejszy i coraz bardziej zdigitalizowany. Aby nadążać za zmianami CIO powinien wyjść poza perspektywę codziennych problemów związanych z administrowaniem IT. CIO wiedzą, że przyszłość nie powinna polegać na powtarzaniu działań z przeszłości, ale na rozszerzaniu pola walki IT" - dodaje McDonald.