CIO pisze CV - jak uaktualnić życiorys, który nie był używany przez ostatnich 10 lat?

“Witam, chętnie podeślę Panu moje CV, jednak nie używałem go od (tu pauza) 10 lat i potrzebuję trochę czasu" Brzmi znajomo? Podobne komunikaty zbyt często słyszę od osób, które z wielu powodów nie zmieniały stanowiska pracy przez ostatnią dekadę, jednak malejący poziom zadowolenia z obecnej posady, skłania je do poszukania nowych wyzwań. W dzisiejszych czasach nie wystarczy jednak tylko list motywacyjny i życiorys. Kandydaci ubiegający się o wymarzoną pracę nie mogą zapominać także o całej gamie dodatkowych narzędzi rekrutacyjnych, w tym o stworzeniu profilu zawodowego w mediach społecznościowych czy networkingu w sieci.

CIO pisze CV - jak uaktualnić życiorys, który nie był używany przez ostatnich 10 lat?

Zacznijmy jednak od CV- jego profesjonalnej formy i treści. Średnio rekruter poświęca 10 sekund na przejrzenie Twojego CV. Dlatego tak istotne jest pierwsze wrażenie - zrób wszystko, aby było ono pozytywne, poświęcaj czas na odpowiednie przygotowanie swojego życiorysu. Jeśli nadal hołdujesz zasadzie, że najlepsze CV mieści się na jednej stronie, zapomnij o niej jak najszybciej. Generalna zasada atrakcyjnego życiorysu odnosi się przede wszystkim do wizualnej estetyki. Dobrze wyglądające CV nie jest napisane w Times New Roman 12, jest wizytówką na miarę prezentacji multimedialnej. W tym celu użyj przyjemniejszych czcionek, nie bój się kolorów, wypełnień, pogrubień tytułów, pracodawców i nazw, konsekwentnie stosuj tabulatory. Postaraj się skompresować informacje na 2 -3 kartkach. Pamiętaj, że pierwsza strona ma dać jasny przekaz czytelnikowi, że to właśnie Ty jesteś osobą, której szukał. Jeśli nie posiadasz talentu copywritera, poproś znajomego albo kogoś z rodziny, aby pomógł Ci w uzyskaniu najlepszego efektu wizualnego. Format Europass raz na zawsze pozostawmy studentom ubiegającym się o praktyki.

Kwestie pokoleniowe

Warta uwagi jest kwestia zaznaczenia lub ukrycia wieku w CV. Wielu dyrektorów uważa, że mogą być dyskryminowani ze względu na wiek w stosunku do swoich młodszych kolegów. Zapewniam, że analogicznie młodsi koledzy czują, że są postrzegani za niedostatecznie doświadczonych, by np.: skutecznie zaprezentować się przed zarządem. Wiek nie jest i nigdy nie będzie czynnikiem decydującym o wyniku projektu rekrutacyjnego. Znacznie ważniejsze jest dopasowanie do stanowiska i środowiska pracy, dotychczasowe doświadczenie i umiejętność dobrego zaprezentowania swoich kompetencji. Skoncentruj się na ostatnich 15-20 latach doświadczenia i na elementach kluczowych do podjęcia i zrealizowania nowego zadania. Pamiętaj tylko aby nie wysyłać swojego CV telefaksem, co może sugerować, że jesteś… zbytnim tradycjonalistą.

Jeśli korzystasz ze smart phone’a stwórz własny QR code i zamieść go w CV. Jest to kwadratowy ‘kod kreskowy’, w którym możesz zapisać swoje dane kontaktowe oraz adresy URL (np. do elektronicznej wersji swojego CV umieszczonego w sieci), do błyskawicznego odczytania i zapisania dokumentu przez każde przystosowane urządzenie. Unikałbym jednak zbędnej przesady w digitalizacji życiorysu. Mimo ciągłego zalewania nas technologicznymi nowinkami dominującą formą w rekrutacji nadal pozostaje stos papierowych kartek na biurku prezesa.

Pamiętaj, aby zawsze używać najbardziej aktualnej terminologii. Nic nie odstrasza bardziej niż słowa, które wyszły z użycia. Czyli nie: ‘kierowanie działem programistycznym’, tylko ‘zarządzanie departamentem rozwoju aplikacji’. Możesz odnosić się wręcz do nieformalnego branżowego żargonu. To sprawi, że zostaniesz dostrzeżony jako osoba trzymająca rękę na pulsie i będąca na czasie z rynkowymi trendami.

Sieć kontaktów

Nie zapomnij także o swojej obecności w Sieci. Dziś większość headhunterów oraz menedżerów odpowiedzialnych za rekrutację w firmie korzysta z profesjonalnych portali społecznościowych w celu szybkiego dotarcia do interesujących ich profesjonalistów. Dlatego w sekcji danych kontaktowych zamieść linki do profilu na LinkedIn, Twitterze czy podobnym biznesowym medium. Pamiętaj, żeby profil, do którego zamieściłeś link w swoim CV był uaktualniony. Zarówno w Internecie jak i na górze swojego CV zamieść wstęp (summary) krótko podsumowujący Twoją sytuację zawodową (np.: Jestem Menedżerem IT z branży bankowej z doświadczeniem w utrzymaniu infrastruktury IT w modelu outsourcingowym. Zarządzałem zespołami x-osobowymi w strukturze macierzowej odpowiadałem za projekty o wartości y mln, w obszarze… etc.). W profilu dodatkowo opisz swoje doświadczenia, umieść słowa kluczowe, po których chciałbyś być wyszukiwany w Internecie.

Następnie zacznij działać: rozszerz swoją sieć o wartościowe kontakty, nie odmawiaj pomocy i udzielaj się w branżowych grupach dyskusyjnych. Profesjonalnie zarządzany profil w sieci pozwala nie tylko pozostawać w kontakcie ze znajomymi, ale także wysyłać sygnały o potencjalnych zmianach kadrowych i oczekiwaniach od rynku pracy (np.: Jeśli słyszeliście o kimś, kto poszukuje Dyrektora Rozwoju zapraszam do kontaktu pod: @). Czy używać Facebooka do celów zawodowych? Moja odpowiedź brzmi: tak! Mimo ogólnego przeświadczenia o rozdziale życia prywatnego i zawodowego szerokie grono naszych znajomych stanowią osoby o podobnym statusie, pozycji, kontaktach czy możliwościach.

Według ekspertów ds. social media, CV skutecznego menedżera już w niedalekiej przyszłości będzie zawierać linki do profili networkingowych, publikacji, prezentacji, videobloga i innych interaktywnych form autoprezentacji i reklamy.

Na koniec pamiętajmy, że CV jest tylko pierwszym krokiem w stronę wymarzonej posady. Tylko zrobienie odpowiedniego researchu na temat przyszłego pracodawcy, solidne przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej, a później zabłyśnięcie przed rekruterami gwarantuje zdobycie upragnionej pracy!

Autorem jest Michał Kapinos, Senior Consultant IT w międzynarodowej firmie rekrutacyjnej HAYS Poland, mailto:[email protected]

Michał Kapinos posiada 5-letnie doświadczenie w rekrutacji na stanowiska managerskie i specjalistyczne w sektorach IT i Finansowym. W swojej pracy skupia się na profesjonalnym doradztwie osobistym i antycypowaniu trendów rynkowych w kontekście modelowania ścieżek karier. Studiował Zarządzanie i Doradztwo Personalne na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz Zarządzanie na West Denmark Business Academy w Esbjerg. Jego pasje to nowe technologie, sporty drużynowe i ponad wszystko muzyka.


TOP 200
Na ten temat
Partnerzy Klubu CIO
O Klubie

Klub CIO to niezależna organizacja, która istnieje od 2003 roku. Powstał z inicjatywy International Data Group Poland S.A., amerykańskiego wydawnictwa, które prowadzi Kluby CIO w wielu różnych krajach.

Stworzony dla dyrektorów IT Klub CIO, to przede wszystkim dwie wartości najczęściej podkreślane przez samych członków Klubu. Po pierwsze - poszerzanie zakresu swojej wiedzy oraz - po drugie - możliwość spotkania się w swobodnej atmosferze, w gronie znakomitych menedżerów i porozmawianie o tym, co ważne dla każdego CIO.

Jak działa Klub CIO?
 • regularne spotkania w gronie kilkudziesięciu CxO (w większości CIO)
 • 2,5 godziny programu merytorycznego plus 1-2 godziny networkingu
 • spotkania w Warszawie i innch miastach (Gdańsk, Wrocław, i in.)
 • komunikacja w ramach grupy Klub CIO na LinkedIn
 • serwis cxo.pl – służy wymianie wiedzy, doświadczeń, przedstawia historie i dokonania członków Klubu CIO
 • udział w badaniach i dostęp do ich wyników – unikalne źródło wiedzy o opiniach i doświadczeniach innych CIO
Warto brać udział w Klubie CIO, aby
 • rozwijać wiedzę o dobrych praktykach zarządzania IT
 • wymieniać doświadczenia z najlepszymi CIO
 • zyskać uznanie na forum firmy i w społeczności IT
 • poprawiać własną skuteczność w realizacja celów IT i firmy
 • budować lepsze zrozumienie roli i zadań nowoczesnego CIO
 • uzyskać realny wpływ na strategię firmy