CIO Roku 2011 wybrany!

Tytuł CIO Roku 2011 zdobył Łukasz Neuman, Dyrektor Pionu Informatyki i Telekomunikacji KRUK S.A. Drugie miejsce otrzymał Tadeusz Rogaczewski, a trzecie Piotr Murawski. Jury przyznało także wyróżnienie Wojciechowi Południewskiemu IT Operations Managerowi na Europę w firmie Hempel.

IT motorem wzrostu

W niemal każdej szybko rozwijającej się branży wszyscy zdają się być skazani na sukces. Kiedy wyłania się niekwestionowany lider, pada m.in. pytanie o rolę IT. KRUK S.A., który od wielu lat wiedzie prym w sektorze zarządzania należnościami, właśnie z IT uczynił wehikuł swojego rozwoju. Obszar prowadzony przez Łukasza Neumana pomaga przecierać szlaki tej ekspansji. Znakomicie współpracując z biznesem dostarcza innowacyjnych rozwiązań i wspiera dojrzewanie całej firmy.

W ciągu 10 lat IT w KRUK S.A. bardzo dojrzało, powstając praktycznie od zera. "Ze skali biznesu (przyp. red. od kilku lat zdecydowanie największy podmiot w branży windykacyjnej w Polsce) wynika obecna wielkość naszego IT" - mówi Łukasz Neuman. Warunkuje ona zarazem uzyskanie tej skali - KRUK stał się bowiem firmą bardzo silnie opartą o technologię, o IT.

Od lewej: Szymon Augustyniak Magazyn CIO, Sławomir Panasiuk - KDPW, Tomasz Matuła- TP SA i Łukasz Neuman - KRUK SA

Od lewej: Szymon Augustyniak Magazyn CIO, Sławomir Panasiuk - KDPW, Tomasz Matuła- TP SA i Łukasz Neuman - KRUK SA

"Strategia KRUKa zakłada m.in. konkurowanie poprzez budowę innowacyjnych produktów. Branża ma duże perspektywy, więc i IT długo jeszcze będzie rozwijało się bardzo szybko" - mówi Łukasz Neuman. Jego podejście w KRUK S.A. nastawione jest na wciąganie do współpracy przy projektach osób z kierownictwa organizacji. Dłoń wyciągnięta przez IT nie została odtrącona. "Mamy dużo szczęścia, że biznes w naszej firmie jest bardzo kreatywny. Zarząd rozumiał od początku, że możemy być pomocni w urzeczywistnianiu pomysłów na rozwój. W toku współpracy pokazaliśmy, że potrafimy zaproponować swoje pomysły. Przedstawiciele kierownictwa zaczęli też coraz lepiej rozumieć język IT. Dziś nie ma bariery komunikacyjnej, dyskusja nieustannie żyje - rozwijamy się jako firma" - mówi Łukasz Neuman.

Wszystko pod kontrolą

Grupa Kapitałowa Grupy Lotos zarządzana jest od strony informatycznej przez Biuro Zarządzania Informatyką. Zdobywca drugiego miejsca w Konkursie CIO Roku, dyrektor Tadeusz Rogaczewski zarządza kilkunastoosobowym zespołem oraz usługami IT firm zewnętrznych, w tym spółki Petrosoft.pl powstałej w wyniku restrukturyzacji zasobów IT LOTOSU. Zarządzanie IT ukierunkowane jest na realizację strategii biznesowej całego koncernu. Ma do dyspozycji nieduży zespół, a zarządzanie w tak złożonej i rozległej strukturze, jest możliwe dzięki kompetencjom, zasobom, świetnemu rozumieniu potrzeb biznesu, konsekwencji i zdecydowaniu w realizacji strategii firmy.

Tadeusz Rogaczewski odbiera nagrodę z rąk Sławomira Panasiuka

Tadeusz Rogaczewski odbiera nagrodę z rąk Sławomira Panasiuka

Lider zmian

Zdobywca trzeciego miejsca w Konkursie, Piotr Murawski, zawsze myślał o realizowaniu wielkich projektów. Uzależniony od skromnych budżetów państwowej służby zdrowia, nie miał wielkich szans

na zdobycie środków na działanie na dużą skalę. Zapał i upór pomogły

mu w zdobyciu unijnych dotacji i teraz wprowadza już kolejny program

który zmienia Wojskowy Instytut Medyczny przede wszystkim od strony biznesowej.

Piotr Murawski, WIM

Piotr Murawski, WIM

Sukces na skalę międzynarodową

Wojciech Południewski otrzymał wyróżnienie w Konkursie CIO Roku 2011. Ukończył projekt budowy w Gdańsku centrum usług IT dla całej międzynarodowej grupy Hempel. Potrafił nie tylko przekonać zarząd do lokalizacji, ale zbudował też grupę specjalistów o wysokich kwalifikacjach.

Wojciech Południewski i Tomasz Matuła

Wojciech Południewski i Tomasz Matuła

Hempel to międzynarodowa organizacja o duńskich korzeniach, lider w produkcji farb antykorozyjnych dla przemysłu morskiego i lądowego. Ostatnie lata firmy upłynęły pod znakiem przenoszenia wielu kompetencji do Polski. W 2010 roku pod Poznaniem powstała najnowsza i najnowocześniejsza fabryka Grupy, w Gdańsku zlokalizowane jest centrum finansowo-księgowe oraz serce IT firmy Hempel. Przez pierwszych 7 lat Wojciech Południewski pracował jako IT Manager na Polskę, Rosję, Ukrainę i kraje nadbałtyckie, później przez dwa lata był Group IT Centre Managerem, by od 2010 roku objąć stanowisko IT Operations Manager Europe.

Galowa atmosfera

Galę CIO Roku uświetniły wystąpienia wybitnych przedstawicieli świata biznesu: prof. Krzysztofa Rybińskiego, Uczelnia Vistula oraz Dariusza Dumy, filozofa, konsultanta zarządzania, trenera, coacha, przedsiębiorcy.

prof. Krzysztof Rybiński

prof. Krzysztof Rybiński

Prof. Krzysztof Rybiński mówił o spodziewanym Eurogeddonie - czyli załamaniu gospodarki w krajach strefy euro i o tym, w jaki sposób przedsiębiorstwa mogą przetrwać kryzys dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii.

Dariusz Duma podczas wystąpienia na Gali

Dariusz Duma podczas wystąpienia na Gali

Inne podejście do kryzysu przedstawił Dariusz Duma, dla którego zła sytuacja gospodarcza to inspiracja do zastanowienia się nad naszą zawodową drogą, optymizmem i pesymizmem. Jego zdaniem, najważniejszym czynnikiem motywującym ludzi nie jest nagroda, tylko cel i poczucie sensu. Warto mieć silną wizję, tego co chce się osiągnąć, być zdeterminowanym, być liderem zmian. Wadą wielu programów motywacyjnych w firmach jest podsuwanie wielu motywatorów, podczas gdy powinny budować pociągający cel.


TOP 200
Na ten temat
Partnerzy Klubu CIO
O Klubie

Klub CIO to niezależna organizacja, która istnieje od 2003 roku. Powstał z inicjatywy International Data Group Poland S.A., amerykańskiego wydawnictwa, które prowadzi Kluby CIO w wielu różnych krajach.

Stworzony dla dyrektorów IT Klub CIO, to przede wszystkim dwie wartości najczęściej podkreślane przez samych członków Klubu. Po pierwsze - poszerzanie zakresu swojej wiedzy oraz - po drugie - możliwość spotkania się w swobodnej atmosferze, w gronie znakomitych menedżerów i porozmawianie o tym, co ważne dla każdego CIO.

Jak działa Klub CIO?
 • regularne spotkania w gronie kilkudziesięciu CxO (w większości CIO)
 • 2,5 godziny programu merytorycznego plus 1-2 godziny networkingu
 • spotkania w Warszawie i innch miastach (Gdańsk, Wrocław, i in.)
 • komunikacja w ramach grupy Klub CIO na LinkedIn
 • serwis cxo.pl – służy wymianie wiedzy, doświadczeń, przedstawia historie i dokonania członków Klubu CIO
 • udział w badaniach i dostęp do ich wyników – unikalne źródło wiedzy o opiniach i doświadczeniach innych CIO
Warto brać udział w Klubie CIO, aby
 • rozwijać wiedzę o dobrych praktykach zarządzania IT
 • wymieniać doświadczenia z najlepszymi CIO
 • zyskać uznanie na forum firmy i w społeczności IT
 • poprawiać własną skuteczność w realizacja celów IT i firmy
 • budować lepsze zrozumienie roli i zadań nowoczesnego CIO
 • uzyskać realny wpływ na strategię firmy