Business Intelligence - metamorfozy

Następstwem korzystania z arkuszy jest brak zaufania do danych. Aż 80% użytkowników przyznaje, że problemem jest poleganie na indywidualnych arkuszach i ręcznych procesach wprowadzania danych, uaktualniania ich i budowy reguł przetwarzania. Na niezgodność i integrację z innymi systemami narzeka 20% badanych, w integralność tak gromadzonych danych nie wierzy 15% respondentów, a 10% nie ufa planom i budżetom przygotowanym za pomocą arkuszy. "Firma, która opiera raportowanie na arkuszach kalkulacyjnych, nie będzie mieć całościowego wglądu w swoje dane" - mówi Michał Grochowski, Senior Sales Consultant w Oracle.

Idzie nowe, czyli wizualizacja i statystyka

Konrad Michael, IBM Cognos Brand Manager

Wszystko wskazuje, że nowy trend w aplikacjach BI to zwiększenie funkcjonalności związanych z eksplorowaniem i dostosowywaniem danych przy użyciu interaktywnych elementów wizualnych. Na przykład wskazanie interaktywnego obrazu na wykresie ma umożliwiać drążenie w dół lub w górę w celu uzyskania dodatkowych informacji lub drążenie wszerz w celu znalezienia źródła danych. Ponadto dzięki intuicyjnym kokpitom menedżerskim z interfejsem www i interaktywnym raportom kluczowe informacje mają być udostępniane w całym przedsiębiorstwie, co sprzyja upowszechnieniu rozwiązania wśród użytkowników. Dodatkową wartość ma prognozowanie na podstawie modeli statystycznych oraz zaawansowanych analiz. Chodzi o to, aby planowanie działań opierało się nie tylko na doświadczeniu z poprzednich okresów, ale także na złożonych obliczeniach, które zawężają spektrum scenariuszy nawet o 85%. Osoba podejmująca decyzję porusza się wtedy w przestrzeni 15-proc. ryzyka, co stanowi znaczne ułatwienie oraz stabilną podstawę do wnioskowania i decyzji.

Jak podzieli się rynek?

Piotr Cierlik, dyrektor zarządzający, Hogart

Rynek BI coraz wyraźniej dzieli się na trzy segmenty. Pierwszy to narzędzia analityczne, będące integralną częścią systemów ERP. Ten segment, jak wynika z zeszłorocznych badań Gartner Group, będzie rósł w najbliższych latach na przyzwoitym poziomie 7-8% rocznie.

Ten trend obserwujemy także na polskim rynku, gdzie jeszcze kilka lat temu firmy zadowalały się aplikacjami ERP. Dziś jednak coraz częściej pytają o dodatkowe funkcjonalności raportowania i analizowania.

Drugi segment stanowią rozwiązania BI in-memory, które stopniowo wypierają technologię OLAP i wybierane są zarówno przez duże, jak i przez mniejsze firmy. I wreszcie trzeci segment to rozwiązania Corporate Performance Management, adresowane głównie do dużych (międzynarodowych) organizacji.

Zobacz również:

  • 9 cech wielkich liderów IT

TOP 200