Business Intelligence - metamorfozy

Przykładowo firma Lawson Software wprowadziła na rynek rozwiązania klasy BI Lawson M3 Analytics for Food & Beverage - specjalne rozwiązanie dla branży spożywczej. Z kolei Sybase Industry Warehouse Studios (IWS) stanowią serię predefiniowanych branżowych aplikacji BI przeznaczonych m.in. dla bankowości detalicznej, rynków kapitałowych, sektora kart kredytowych, telekomunikacji i usług. W Polsce od 2004 r. Centralny Ośrodek Informatyki Górnictwa SA jest dostawcą systemów BI dla przemysłu wydobywczego węgla kamiennego. "Rozwiązania prekonfigurowane to sprawa istotna. Decydując się na gotowe rozwiązanie, klient otrzymuje gwarancję, że projekt z dużym prawdopodobieństwem zakończy się sukcesem i że ostateczne koszty takiego wdrożenia będą niższe" - mówi Michał Grochowski, Senior Sales Consultant w Oracle.

Na rynku rozwiązań BI nadal dominują wielkie firmy informatyczne - SAP, SAS Institute, Oracle, IBM, Microsoft. Aplikacje BI mają też w ofercie krajowi dostawcy, m.in. Comarch, Controlling Systems, Asseco BS, Teta, Macrologic oraz Solemis Group sprzedający Prophix i Targit. W wielu przypadkach są to moduły oprogramowania ERP. Producenci zaczynają myśleć o mniejszych klientach - jesienią 2009 IBM wprowadził na rynek rozwiązanie IBM Cognos Express dla średnich firm, możliwe do wdrożenia w kilka godzin.

Zobacz również:

  • 9 cech wielkich liderów IT
Jest miejsce dla obu technologii

Ryszard Sadowski, prezes Solemis Group

Wydaje się, że obydwa rodzaje BI, czyli tradycyjne aplikacje oparte na relacyjnych bazach danych oraz in-memory, będą istniały równolegle. Technologia OLAP często jest już w firmie zaimplementowana i wdrożenie systemu BI jest wówczas bardzo szybkie. Wykorzystanie OLAP odcina praktycznie systemy dostarczające i pobierające dane - nie występuje wzajemne zakłócanie i spowalnianie pracy. Technologia in-memory wymaga natomiast zawsze indywidualnego definiowania dostępu do danych z różnych systemów. Dodatkowo dane z systemu źródłowego pobierane są każdorazowo w chwili zadania pytania w systemie BI. Spowalnia to system źródłowy - szczególnie gdy jest wielu użytkowników. W technologii in-memory trudniej jest także panować nad standaryzacją danych - pobierane są one w konkretnej chwili. W przypadku OLAP i hurtowni danych dokładnie zdefiniowany jest sposób zasilania hurtowni danymi i ich standaryzacja - np. dane godzinowe, dzienne, tygodniowe. Zapewnia to powtarzalność wyników. Systemy in-memory wymagają również większych zasobów pamięci i większych mocy obliczeniowych komputerów poszczególnych użytkowników systemu.


TOP 200