Bankowe IT w kryzysowym czasie

Komentarze ekspertów

Tomasz Gawron, dyrektor sprzedaży i marketingu w Columbus IT:

Instytucje finansowe, w tym banki, muszą redukować wydatki. Cięcia objęły więc także inwestycje w nowe technologie. Wdrożenia są odkładane na 2010 r. lub ograniczane do najważniejszych obszarów, np. relacji z klientami. Zgodnie z unijną dyrektywą MiFID (Markets in Financial Instruments Directive), instytucje finansowe muszą w dobrze zdefiniowanym trybie doradzać klientom. Będą im oferowane tylko takie instrumenty finansowe, których ryzyko klient będzie mógł oszacować. Wszystko po to, by poprawić ich bezpieczeństwo inwestycyjne. Dyrektywa MiFID w Polsce jeszcze nie obowiązuje, miała wejść w życie jesienią 2008 r., gdy uchwalano ustawę o obrocie instrumentami finansowymi. Co prawda ustawę zawetował prezydent, ale decyzja ta nie rozwiązała problemu. W marcu 2009 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że Polska musi niezwłocznie wdrożyć zapisy dyrektywy. Czas mamy do końca tego roku. W przeciwnym razie ETS na wniosek Komisji Europejskiej może nałożyć na nasz kraj grzywnę.

Wiele instytucji będzie więc musiało sprostać nowym obowiązkom informacyjnym. Wyzwanie szczególnie duże dla tych firm, które w ostatnich latach aktywnie przejmowały mniejsze organizacje, pracujące na własnych bazach klientów, opierakąc się na różnych dokumentach. Unifikacja baz i wszystkich dokumentów zgodnie z dyrektywą MiFID nie jest jednak skomplikowana. Wdrożenie odpowiedniego rozwiązania (na bazie CRM i SharePoint) trwa zwykle 2-3 miesiące.

Zobacz również:

  • 9 cech wielkich liderów IT

Marek Grzebyk, dyrektor Departamentu BI w Hogart

Pod wpływem kryzysu zasadność wielu inwestycji IT jest brana pod lupę. To, które projekty są wstrzymywane, a które dalej prowadzone, zależy od namacalnych i szybkich korzyści (w perspektywie 2-3 miesięcy). Jeśli nowe rozwiązanie informatyczne pomaga bezpośrednio zamortyzować skutki kryzysu, np. poprzez umożliwienie bardziej trafnych i precyzyjnych decyzji o redukcji kosztów przy jednoczesnym zachowaniu potencjału rozwojowego, to wdrożenie ma szanse być kontynuowane.

Ten efekt dobrze widać w odniesieniu do systemów klasy Business Intelligence, jednych z najbardziej pożądanych przez menedżerów instytucji finansowych, właśnie ze względu na aspekt wspomagania decyzji zarządczych.


TOP 200