BPM czyli lustro gospodarki

Największą grupę nabywców - około 50% - stanowią "architekci" tworzący własne rozwiązania BPM czy projektujący własne architektury takich rozwiązań. Wspomagają one wdrożenie nowych aplikacji BPM, już istniejących bądź systemy BPMS. "Architekci" używają najlepszych i najbardziej zaawansowanych narzędzi, które wspierają metodyki jakościowe (SixSigma czy Lean) i standardy (TOGAF, DoDAF, FEAF).

"Modelujący procesy biznesowe" stanowią około 1/3 nabywców narzędzi BPA. Zwykle zaczynają od modelowania procesów najprostszych, posługując się w tym celu Microsoft Visio - narzędzie to jest proste, niskokosztowe, z pełną integracją z pakietem Microsoft Office. Z kolei wyższy poziom w tej grupie nabywców stanowią rozbudowane narzędzia do modelowania i analizy samych procesów biznesowych w celu zwiększenia ich wydajności lub zaprojektowania nowych, złożonych. Nabywcy kupujący narzędzia BPA, aby przy ich udziale wspierać system BPMS - wdrażany lub istniejący - stanowią resztę klientów na rynku BPA. Zwykle przy użyciu narzędzi BPA wdrażają oni do systemu nowe funkcjonalności lub powiększają możliwości istniejących rozwiązań BPM i BPMS.

Na rynku BPMS w ciągu ostatniego roku zaszło kilka dość istotnych zmian. Fuego, wytwórca narzędzi BPA z górnej półki, został przejęty przez BEA. Na rynku pojawiła się aplikacja narzędziowa GEMWorX FlowModeler znacznie rozszerzająca możliwości projektowania i modelowania, jakie zawarte są w Visio. Lomardi, jeden z największych wytwórców aplikacji BPM i systemów BPMS, zaczął wytwarzać aplikację narzędziową BPA - Blueprint - umożliwiającą użycie we wdrożeniu strategicznej karty wyników (balanced scorecard) i zastosowanie w aplikacjach biznesplanów nawet doraźnie tworzonych w firmie.

Zobacz również:

  • 9 cech wielkich liderów IT
  • CIO "bumerangi": liderzy IT awansują, powracając
  • 6 znaków ostrzegawczych, na które CIO powinni zwrócić uwagę w 2024 roku

Według IDC, rynek narzędzi BPA ma przed sobą kilka spokojnych lat rozwoju - w miarę schodzenia rozwiązań zarządzania procesami biznesowymi do firm małych i średnich z sektora dużych firm, rola narzędzi BPA używanych do projektowania i modelowania procesów biznesowych będzie rosła.

Rynek aplikacji Business Process Management i systemów Business Process Management Suite

Rynek aplikacji BPM (tzw. pure-play BPM) oraz systemów BPMS jest największą częścią rynku systemów i aplikacji do zarządzania procesami. Analitycy Gartner, IDC i Forrester Research rozumieją przy tym aplikacje BPM jako pojedyncze aplikacje wysoko wydajne, zarządzające całymi procesami bądź grupami procesów biznesowych, ale nie określające interakcji z całym otoczeniem biznesowym bądź informatycznym. W przypadku aplikacji BPM takie interakcje trzeba było dopiero zbudować, niejednokrotnie przy użyciu narzędzi BPA. Nowe aplikacje BPM tworzą już ramy dla koordynacji działań procesów biznesowych obsługującego je software'u i ułatwiają pracę zespołom ludzkim. Takie właśnie aplikacje BPM zdominują rynek od 2008 r.

BPM czyli lustro gospodarki

BPM/BPMS 1.0 a BPM/BPMS 2.0

Technologie stosowane w rozwiązaniach BPM obejmują jednak tylko pojedyncze procesy biznesowe bądź jeden aspekt kilku procesów biznesowych istniejących w przedsiębiorstwie. Typowym przykładem zastosowań jest swoisty podrynek wyodrębniający się z aplikacji BPM - rozwiązania do zarządzania dokumentami zwane rozwiązaniami workflow (DPM - Document Process Management). Takie rozwiązania workflow automatyzują obieg dokumentów w firmie, mogą też wykreować ścieżki przepływu całej dokumentacji, zarówno projektów, jak i bieżących zestawień czy druków firmowych. Podobnie jak inne rozwiązania BPM nie są one jednak w stanie objąć wszystkich procesów wiążących się z obiegiem dokumentacji w przedsiębiorstwie i mających swój początek np. w dziale IT czy w HR. Rynek takich jednoprocesowych i jednoaspektowych rozwiązań BPM został przez analityków Gartnera nazwany "pure-play BPM", zaś przez analityków Forrester Research i IDC jest określany po prostu mianem "rynku BPM". Jednak dla firm dużych, posiadających wiele oddziałów lub prowadzących sporo aktywności biznesowych, powiązanych jedną strukturą zarządzającą, np. w typie holdingu, takie rozwiązania BMP są niewystarczające. Dlatego od 2005 r. zaczął wyodrębniać się rynek rozwiązań zintegrowanych - Business Process Management Suite (BPMS). Według analityków, w ciągu następnych 24 miesięcy, czyli do końca 2009 r., na rynku BPMS zostanie 25 największych wytwórców pakietów oraz kilkunastu mniejszych; rynek "pure-play BPM" także będzie się stopniowo zawężać do rozwiązań obsługujących głównie firmy lokalne. Segment BPM dość szybko się kurczy. Z jednej strony mniejsi wytwórcy aplikacji BPM, o ograniczonych zasobach, wobec rosnącej konkurencji na rynku oprogramowania do zarządzania procesami zaczną tworzyć rozwiązania niszowe lub wręcz znajdą się w segmencie narzędzi BPA. Z drugiej strony więksi wytwórcy aplikacji BPM oraz ich odpowiedników korporacyjnych - Corporate Process/Perfomance Management (aplikacje te są wymiennie nazywane oprogramowaniem do kompleksowego zarządzania wydajnością lub procesami biznesowymi) - zaczną tworzyć systemy zintegrowane - Business Process Management Suite (BPMS). Proces ten jednak nie będzie powszechny. Ponieważ aplikacje BPMS są często dziełem firm małych i średnich, posiadających stosunkowo ograniczone zasoby zarówno kapitałowe, jak i wytwórcze (dostęp do technologii, zespół deweloperski), jedynie 25 firm ze 150 średnich i dużych dotychczas działających na tym rynku będzie w stanie dokonać translokacji swojego oprogramowania na nowy i bardziej konkurencyjny rynek rozwiązań BPMS. Mniejsi gracze globalni przeniosą się na rynek narzędzi BPA, więksi zaś będą migrować do rozwiązań BMPS. Obecnie łącznie na obu rynkach działa 150 firm tworzących zarówno aplikacje BPM, jak i pakiety BPMS.

W odróżnieniu od BPM, BPMS jest zestawem aplikacji bądź modułów o bardzo szerokim spektrum działania.

Typowym przykładem firmy, która stosuje rozwiązania pierwszego i drugiego rzędu, czyli rozwiązania zarówno BPM, jak i BPMS, jest jeden z największych światowych i największy europejski producent oprogramowania tego typu - SAS Institute. Na rynku tym działa spora grupa firm niszowych, których produkty mogą jednak w niedalekiej przyszłości wyjść z cienia. Można tu wskazać choćby Exigent Group z San Francisco. Firma ta stworzyła pakiet aplikacji wspomagających procesy biznesowe w branży ubezpieczeniowej, usługach finansowych, telekomunikacji i mediach. Oferowane są one w różnych modelach - jako tradycyjne software "pudełkowe" dla firm, obsługiwane przez firmę zewnętrzną w modelu outsourcingowym czy oferowane jako usługa biznesowa. Firma Captaris, która początkowo sprzedawała systemy typu workflow, a obecnie rozszerzyła je o moduły typowe dla pakietów BPMS i w 2003 r. na bazie takiego rozwiązania wypuściła na rynek jeden z pierwszych dość prosty pakiet BPMS - Teamplate, oparty na środowisku Microsoft.NET. Obecna, druga wersja Teamplate, której zaletą jest bardzo ciekawie rozwiązany system przepływu dokumentów, sprzedaje się dobrze.


TOP 200