BASF strategia globalnego lidera rynku chemii, cz. 1

Do 2020 r. BASF zamierza:

  • generować w Azji 20% przychodów i zysków z biznesu chemicznego, z czego połowę w Chinach;
  • wzmocnić pozycję rynkową (pierwsza piątka największych dostawców);
  • wybudować fabryki pokrywające 70% miejscowej sprzedaży;
  • zbudować najlepszy zespół w przemyśle.

<hr>

Licencja na trwałą działalność

BASF strategia globalnego lidera rynku chemii, cz. 1

Torsten Penkuhn, prezes BASF Polska

Na rynku chemicznym, podobnie jak w innych branżach, działa prosta zasada: klient oczekuje najwyższej jakości produktu w dobrej cenie. BASF jest w stanie dopasować się do oczekiwań swoich klientów właśnie dzięki kompleksowemu wdrożeniu filozofii Verbund. Jest to widoczne na każdym etapie naszej pracy, szczególnie wyraźnie w procesie produkcji. Ponowne wykorzystywanie materiałów chemicznych w zintegrowanych fabrykach pozwala nie tylko na optymalne wykorzystanie zasobów, ale także na znaczne ograniczenie emisji. Innymi słowy, Verbund to licencja na trwałą działalność, również dla BASF Polska.

Tworząc swoją strategię, BASF stale modyfikuje i rozwija koncepcję integracji, poszerzając ją o strategiczne obszary, które wpłyną na życie ludzkości w przyszłości. Szczególny nacisk kładzie się na zarządzanie energią, zmiany surowców, nanotechnologię, biotechnologię roślin oraz białą biotechnologię. W latach 2006 - 2008 łącznie 920 mln euro przeznaczymy na działalność badawczą prowadzoną w tych pięciu obszarach wzrostu. Ze względu na fakt, że są to dziedziny przenikające się nawzajem, kładziemy duży nacisk na tworzenie sieci kontaktów umożliwiającej wykorzystanie wiedzy naukowców na całym świecie, w tym również w Polsce.

Zobacz również:

  • GenAI jednym z priorytetów inwestycyjnych w firmach
  • Szef Intela określa zagrożenie ze strony Arm jako "nieistotne"
  • International Data Group powołuje Genevieve Juillard na stanowisko CEO

Przemysł chemiczny może mieć kluczowy wkład w rozwijanie nowych technologii i materiałów wykorzystywanych jako źródła energii lub służących do jej magazynowania i przetwarzania. Naukowcy prowadzący badania dla BASF pracują na przykład nad nowymi materiałami dla organicznych ogniw słonecznych, nowatorskimi środkami do przechowywania wodoru czy małymi, przenośnymi ogniwami paliwowymi. W Polsce przykładem lokalnej współpracy z organizacjami i firmami zainteresowanymi tematem energooszczędności jest projekt "Ciepły dom dla Ciebie" zachęcający Polaków do ocieplania domów płytami z Neoporu (opatentowany przez naszą firmę nowy typ styropianu, który jest o 20% lepszy). Prowadzony jest we współpracy z Narodową Agencją Poszanowania Energii, Biurem Projektowym Lipińscy oraz firmami Termo Organika i Fortis Bank.

Innym obszarem, w którym trwają intensywne badania przynoszące już dziś wymierne korzyści także polskim klientom, jest sektor chemicznej nanotechnologii. BASF wykorzystuje nanotechnologię przy produkcji dyspersji polimerowych, pigmentów, katalizatorów czy w obszarze chemii budowlanej (elastyczne zaprawy klejące PCI Nanolight).

Biała biotechnologia to dla BASF możliwość zastąpienia biokatalizą i fermentacją tradycyjnych procesów chemicznej syntezy w celu zmniejszenia emisji i zużycia energii. W obszarze zielonej biotechnologii BASF tworzy, na bazie ulepszonych genetycznie roślin, takich jak ziemniak "Amfora" (zmodyfikowany skład skrobi), produkty wykorzystywane w przemyśle papierniczym i tekstylnym. Tego typu rozwiązania tworzą wartość dodaną dla naszych partnerów handlowych i samych konsumentów.


TOP 200