Architektura korporacyjna jako balans potrzeb biznesu i rozwoju IT

Główny architekt systemów IT

Warunkiem bezpiecznego wprowadzenia unifikacji i standaryzacji infrastruktury oraz systemów jest formalnie ukonstytuowana rola głównego architekta systemów IT. Mając na uwadze trudną sytuację rynkową, zarząd i dyrekcja firmy muszą angażować się w proces tworzenia architektury korporacyjnej. Jednym z podstawowych jej elementów oraz dobrych praktyk jest niezależna funkcja głównego architekta systemów informatycznych. Udział zarządu i dyrekcji będzie się przejawiać nie tylko przy włączaniu architektury korporacyjnej, ale również na etapie decyzji przechodzenia z jednego poziomu na następny poziom dojrzałości (tabela 1). Wdrożenie drugiego i trzeciego poziomu dojrzałości w dłuższej perspektywie czasu prowadzi do dużych oszczędności kosztowych i inwestycyjnych, do obniżenia ryzyka realizowanych projektów, sprawniejszego reagowania informatyki na potrzeby biznesu i rynku.

Kluczowe obowiązki w architekturze korporacyjnej

Główny architekt systemów IT jest odpowiedzialny za spójność, monitorowanie potrzeb biznesu pod względem możliwości technologicznych. Jego głos jest decydujący przy wprowadzaniu zmian w produktach i usługach w firmie. Bez względu na formalne umocowanie w organizacji (jako członka zarządu czy dyrektora obszaru IT) to główny architekt systemów IT wspiera szefa IT w procesie podejmowania decyzji dotyczących realizacji nowych inicjatyw czy projektów informatycznych. Należy podkreślić autonomiczną opinię głównego architekta systemów IT, która nie musi być pozytywna, na temat realizacji projektów pod kątem rozwiązań technologicznych.

Zobacz również:

  • 9 cech wielkich liderów IT

Za co odpowiada główny architekt?

Proces decyzyjny w firmie dotyczący rozpoczęcia projektu musi być zaakceptowany przez głównego architekta systemów IT. To on odpowiada za spójność technologiczną i standardy, które są głównym nośnikiem kosztów i nakładów IT w trakcie realizacji projektu, jak również w późniejszym okresie eksploatacji wdrożonego rozwiązania.

Gdzie to można wdrożyć?

Wymienione praktyki są szeroko stosowane na świecie zarówno w dużych korporacjach, jak i w małych firmach. Mają one wymierny efekt, wpływają na jakość i skuteczność współpracy IT z biznesem i, co najważniejsze, na koszty związane z działalnością informatyki. W trudnych czasach każda firma będzie zmuszona optymalizować swoją działalność i podnosić sprawność wewnętrznych procesów, w których informatyka jest jednym z czołowych uczestników.

Obiecujące prognozy

Gartner przewiduje, że ponad połowa firm, która odniesie sukces w 2012 r., będzie wymieniała informatykę jako jeden z trzech powodów swojej dobrej sytuacji. Nadchodzący okres to sprawdzian i wyzwanie dla organizacji na całym świecie. Dla informatyki to szansa na zbudowanie wizerunku i mocnej pozycji w organizacji. Można powiedzieć, że to czas możliwości.

Architektura korporacyjna jako balans potrzeb biznesu i rozwoju IT

TOP 200