Alians ekspercki

- Zapotrzebowanie na umiejętności pracownika finansów, niezależnie od szczebla, czy występuje on w roli kontrolera finansowego czy dyrektora finansowego, czy członka zarządu, czyli CFO, wynika z tego, jak zmienia się wizerunek tych funkcji, jakie rodzą się nowe wyzwania. To sytuacja bardzo dynamiczna. Podstawa to umiejętności twarde, techniczne, które sprawdza certyfikat ACCA. Z drugiej strony menedżer finansowy, czy w ogóle osoba na stanowisku zarządzającego, musi umieć porozumieć się z wieloma środowiskami zewnętrznymi i wewnętrznymi firmy: marketingu, HR, IT. Wszyscy mówią swoimi kodami, swoimi językami, trzeba umieć je odczytać, zrozumieć, wykorzystać. Stanowisko ACCA w tej kwestii obecnie zakłada obserwację i wychwytywanie tych zjawisk, relacji, które przekładają się na potrzeby. Wiedza testowana w programie ACCA już dawno wykracza poza same struktury finansowe, zwracając uwagę na kwestie zarządzania kapitałem ludzkim, przepływy informacji w firmie i systemy informatyczne.

Nie wykluczamy innych aliansów eksperckich w przyszłości, chociaż nie chcemy odbiegać od naszych korzeni - a te, to finanse.

Jaki jest obecnie stan wiedzy, edukacji polskich kadr finansowych? Czy jesteśmy gotowi do podejmowania wyzwań świata zglobalizowanych finansów? Co zmieni certyfikat ICFE?

- Z punktu widzenia tych, którzy przystępują do ACCA (25-proc. przyrost liczby kandydatów rocznie), certyfikat ICFE dużo nie zmieni: język z reguły nie jest dla nich największą przeszkodą. O jakości naszych kadr także pozwolę sobie odpowiedzieć przez pryzmat kwalifikacji ACCA. Poziom zdawania wszystkich 14 egzaminów ACCA to na świecie średnio 30 - 40%. Studentów ACCA jest na świecie 200 tys., niech więc o naszych umiejętnościach, talentach zaświadczy fakt, że co roku polscy uczestnicy programu trafiają do grona zdobywających wysokie noty egzaminacyjne.

Nasza determinacja i systematyczność pozwalają też w dość szybkim tempie zaliczać kolejne egzaminy i dzięki adekwatnej praktyce zawodowej wstępować w szeregi członków organizacji.

Jeśli chodzi o ICFE, liczymy, że certyfikat pozwoli udowodnić ludziom w kraju ich umiejętności do komunikowania się językiem finansowym z całym światem. Mamy nadzieję, że nie będzie to dotyczyć tylko emigrantów, ale także tych, którzy decydują się prowadzić działalność gospodarczą w Polsce. Że pomoże im dowieść swojej otwartości, kompetencji, fachowości w kontaktach z zagranicznymi i krajowymi partnerami biznesowymi.

Liczymy na zaangażowanie małych i średnich przedsiębiorstw, na ich ambicję dorównania poziomem informacji finansowej do spółek giełdowych operujących na MSSF. Potwierdzają to już zgłaszane do naszej siedziby zapytania...

Docelowo nasza podstawowa działalność i dodatkowa, jak ten certyfikat - to wszystko ma budować jakość rynku, aby pracowali na nim i dyskusję toczyli ludzie dysponującą najwyższej jakości wiedzą i umiejętnościami. Nasi alumni oddają rynkowi to wszystko, czym nasiąkają wewnątrz ACCA - umiejętności, ale także i nasze podejście do sprawy, misję upowszechniania wiedzy na temat finansów, nadawania im charakteru przejrzystości i dostępności.


TOP 200