10 strategicznych trendów dla CIO

CIO i działy IT muszą już teraz przygotować się do nadchodzących zmian w technologii - w ciągu najbliższych pięciu lat wpływ na działanie przedsiębiorstw będzie miało wiele nowości - od urządzeń mobilnych i aplikacji przez serwery i sieci społecznościowe. Firma badawcza Gartner przedstawia dziesięć strategicznych trendów dla CIO na przyszły rok.

10 strategicznych trendów dla CIO

Na początek, aby przypomnieć, jak bardzo ewoluuje technologiczny świat, przedstawiamy kilka przykładów zmian technologicznych, które właśnie zachodzą:

- 30 mld wpisów zostało dodanych na Fecebooku w ubiegłym miesiącu

- Światowy ruch po protokole IP będzie czterokrotnie większy do 2015 r.

- Ponad 2 mld filmów wideo oglądano na serwisie YouTube - wczoraj

- Przeciętny nastolatek wysyła 4762 wiadomości tekstowe miesięcznie

- 32 mld kwerend przeprowadzono w ubiegłym miesiącu na Twitterze

Co powinno znaleźć się w obszarze zainteresowań działów IT w 2012 roku? Oto 10 najważniejszych trendów technologicznych i wniosków wg Gartnera.

1. Tablety i inne - przynoszenie własnych urządzeń do pracy stało się normą, a nie wyjątkiem. W związku z tym działy IT muszą się zmierzyć z wyzwaniami dotyczącymi bezpieczeństwa i zarządzania. Do 2015 roku sprzedaż tabletów będzie stanowiła ok. 50% sprzedaży laptopów, a Windows 8 będzie prawdopodobnie na trzecim miejscu za Androidem i Apple. Wg prognoz Gartnera, udział Microsoftu w rynku klientów pecetów, tabletów, smartfonów, może zostać zredukowany do 60% lub nawet 50%. Po erze dominacji pecetów z systemem operacyjnym Windows, jako jedynej platformy, nastąpi era post-PC, gdzie Windows będzie tylko jednym z wielu środowisk IT - a CIO będą musieli się do tego dostosować.

Na polu smartfonów, ceny spadną do 75 USD za podstawowe urządzenia w 2012 r. z szybszymi dwu- i trójrdzeniowymi procesorami, większymi ekranami o lepszej rozdzielczości, jaśniejszymi, z 3D, wideo HD etc. Dzisiejszy rynek tabletów dominuje iOS, jednak Gartner spodziewa się, że iOS/Android zdominuje w 80% rynek do 2015 roku.

2. Aplikacje na urządzenia mobilne. Dotyk, ruch i głos zmienią sposób funkcjonowania aplikacji mobilnych w przyszłości. Do 2014 roku będzie ponad 70 mld pobrań aplikacji mobilnych rocznie.

3. Kontekstualna analiza zachowań użytkownika z wykorzystaniem mediów społecznościowych. Wg. Gartnera, kontekstualna analiza informacji na temat użytkownika końcowego, jego środowiska, aktywności, połączeń i preferencji jest istotna i pomaga firmom polepszyć jakość interakcji klientami. System kontekstualny antycypuje potrzeby użytkownika i umożliwia dostarczenie mu najbardziej odpowiedniej i scustomizowaną treści, produktu czy usługi. Do 2015 r. aktywność 40% światowych użytkowników smartfonów będzie śledzona przez dostawców takich jak Google, Microsoft, Nokia i Apple.

4. Sklepy z aplikacjami i rynek. Będzie rósł rynek aplikacji wyspecjalizowanych dla konkretnych użytkowników biznesowych. Działy IT będą musiały sprawnie zarządzać i kontrolować aplikacje, radząc sobie z modelem, w którym użytkownik ma ogromny wybór. CIO powinni zarządzać różnorodnością, zdawać sobie sprawę z ryzyka i wartości aplikacji oferowanych przez dostawców.

5. Wszechobecny internet. Kamery, sensory, mikrofony, rozpoznawanie obrazów - są teraz integralną częścią środowiska pracy. Powszechne staje się wykorzystywanie tzw. inteligentnych urządzeń. Wiążą się z tym nowe wyzwania - takie jak dbanie o ochronę prywatności. IT będzie potrzebowało centralnego, zunifikowanego zarządzania tego rodzaju zagadnieniami.

6. Nowa generacja analiz. Większość firm osiągnęła taki punkt w optymalizacji działania i kosztów, w którym - zdaniem Gartnera - mogą pozwolić sobie na przeprowadzenie analiz i symulacji każdego działania podejmowanego w biznesie. Analizy nie będą prowadzone już tylko w centrach danych, ale także w urządzeniach mobilnych, które będą miały dostęp do danych i wystarczające moce aby dokonać analiz. Dział IT może się skoncentrować na rozwijaniu analityki, która umożliwia i śledzi wspólne podejmowanie decyzji.

7. Big data. Duże porcje danych w krótkim czasie stały się znaczącym wyzwaniem dla CIO. Termin stał się popularny zaledwie w 2009 r, a do lutego 2011 r. w Google poszukiwano hasła "big data" niemal 3 mln razy. Wendorzy także coraz częściej reklamują swoje rozwiązania do zarządzania danymi. CIO musi uświadomić sobie, że nie można po prostu przechowywać danych. Trzeba rozwinąć nowe narzędzia aby efektywnie zarządzać technologią do przetwarzania, archiwizowania i przechowywania danych.

8. Pamięć: będziemy obserwowali rosnące użycie pamięci flashowej w urządzeniach konsumenckich i innych systemach IT. Flash oferuje nową warstwę hierarchii pamięci w serwerach i komputerach klienckich. W przeciwieństwie do pamięci RAM, pamięć flashowa działa nawet po odłączeniu zasilania. Niższe koszty i jakość - flash jest używany w centrach danych, a oprogramowanie, które może optymalizować użycie flashu staje się krytyczne. Użytkownicy i dostawcy IT powinni patrzeć na kwestię wykorzystania alternatywnych technologii pamięci jako długotrwały trend technologiczny, który może mieć taki wpływ na ich działanie jak cloud computing.

9. Serwery oszczędzające energię: zmienić 10 wirtualnych maszyn w jednym pudełku w 40 wolnych fizycznych serwerów, które wykorzystują bardzo mało energii? Tego rodzaju rozwiązania będą używane do przechowywania dużych ilości danych. Na przykład tysiące tego rodzaju małych procesorów mogą pracować przy procesach Hadoop. Gartner ocenia, że 10-15% przedsiębiorstw może korzystać z takich rozwiązań. Przeniesienie aplikacji z 10 wirtualnych maszyn na 40 wolniejszych, mniej pojemnych urządzeń sprawdzi się jedynie, jeśli będzie dostosowane oprogramowanie. Technologie związane z serwerami zmienią sposób zarządzania big data.

10. Cloud computing - ten temat w ubiegłym roku był numerem jeden, a w tym stał się numerem 10, jednak wciąż jest to istotny trend. Będzie to pole bitwy następnej generacji dla firm takich jak Google czy Amazon. IT w przedsiębiorstwach będzie musiało zmierzyć się z tworzeniem hybrydowych aplikacji w chmurach publiczno - prywatnych, wzmacnianiem bezpieczeństwa i jakości zarządzania.


TOP 200
Na ten temat
Magazyny CXO
Partnerzy Klubu CIO
O Klubie

Klub CIO to niezależna organizacja, która istnieje od 2003 roku. Powstał z inicjatywy International Data Group Poland S.A., amerykańskiego wydawnictwa, które prowadzi Kluby CIO w wielu różnych krajach.

Stworzony dla dyrektorów IT Klub CIO, to przede wszystkim dwie wartości najczęściej podkreślane przez samych członków Klubu. Po pierwsze - poszerzanie zakresu swojej wiedzy oraz - po drugie - możliwość spotkania się w swobodnej atmosferze, w gronie znakomitych menedżerów i porozmawianie o tym, co ważne dla każdego CIO.

Jak działa Klub CIO?
 • regularne spotkania w gronie kilkudziesięciu CxO (w większości CIO)
 • 2,5 godziny programu merytorycznego plus 1-2 godziny networkingu
 • spotkania w Warszawie i innch miastach (Gdańsk, Wrocław, i in.)
 • komunikacja w ramach grupy Klub CIO na LinkedIn
 • serwis cxo.pl – służy wymianie wiedzy, doświadczeń, przedstawia historie i dokonania członków Klubu CIO
 • udział w badaniach i dostęp do ich wyników – unikalne źródło wiedzy o opiniach i doświadczeniach innych CIO
Warto brać udział w Klubie CIO, aby
 • rozwijać wiedzę o dobrych praktykach zarządzania IT
 • wymieniać doświadczenia z najlepszymi CIO
 • zyskać uznanie na forum firmy i w społeczności IT
 • poprawiać własną skuteczność w realizacja celów IT i firmy
 • budować lepsze zrozumienie roli i zadań nowoczesnego CIO
 • uzyskać realny wpływ na strategię firmy