Rachunek wielce obiecujący

Optymalizacja

W przypadku skomplikowanych organizacji symulacja modelowa ABC może być utrudniona ze względu na wiele czynników wpływających

na osiągnięcie zamierzonego celu. W takim przypadku może być przydatna optymalizacja modelu ABC

z wykorzystaniem technik programowania liniowego. Procedura postępowania jest następująca:

  • wybranie parametrów określonych jako cele optymalizacji, np. równanie maksymalizacji zysku;

  • określenie równań kosztów procesów biznesowych;

  • zdefiniowanie warunków brzegowych modelu, a w szczególności warunków brzegowych zdolności produkcyjnych i portfela produktów.

    Zobacz również:

    • GenAI jednym z priorytetów inwestycyjnych w firmach
    • Szef Intela określa zagrożenie ze strony Arm jako "nieistotne"
    • International Data Group powołuje Genevieve Juillard na stanowisko CEO

    Właściwe przyporządkowanie kosztów pośrednich klientom, rynkom, produktom jest często kluczem do ustalenia, która działalność przedsiębiorstwa i w jakim stopniu jest zyskowna.

    Opisana metoda optymalizacyjna w dużym zakładzie metalurgicznym poprzez zmianę portfela produktów oraz optymalne dostosowanie struktury organizacyjnej do tych produktów przyniosła poprawę zysku operacyjnego o 40%. Wynik ten był dużym zaskoczeniem i przerósł oczekiwania menedżerów tej spółki co do potencjału usprawnień produktowo-organizacyjnych.

    Wdrożenie metody ABC

    Pełne wdrożenie ABC w przedsiębiorstwie jest to proces co najmniej dwuetapowy:

    W pierwszym etapie zostaje opracowany wstępny model, skoncentrowany na ściśle określonych celach (np. analizie rentowności lub wycenie produktów), który pozwala na ocenę stworzonego modelu i możliwości wykorzystania metodologii ABC w danej firmie. Model ten jest z reguły opracowany z udziałem konsultantów, który daje kierownictwu firmy silne narzędzie wspomagające zarządzanie i który staje się bazą do stopniowego poszerzania zastosowań metodologii wg indywidualnych wymagań.

    W drugim etapie ma miejsce rozbudowa modelu (o ile jest to zasadne) oraz poszerzenie wykorzystania metodologii ABC na kolejne obszary przedsiębiorstwa, aż do wdrożenia zarządzania poprzez rachunek działań, czyli ABM.

    Stopniowe wdrażanie ABC wg powyższego scenariusza ma dwie zasadnicze zalety: pozwala na stosunkowo szybkie uzyskanie wymiernych korzyści, a jednocześnie ogranicza ryzyko niepowodzenia przedsięwzięcia i jego koszty. Poprzez stopniową rozbudowę modelu i poszerzanie zastosowania metodologii następuje płynne dostosowywanie się przedsiębiorstwa i jego systemu informacyjnego do wymagań i filozofii ABC. Po wdrożeniu modelu pilotażowego możliwa jest jego rozbudowa we własnym zakresie, bez konieczności korzystania z usług zewnętrznych doradców.

    Korzyści ABC

    Do podstawowych korzyści wykorzystania metody ABC w przedsiębiorstwach należy przede wszystkim:

  • dostarczanie wiarygodnych i dokładnych danych, umożliwiających podejmowanie decyzji, dotyczących np. oceny inwestycji, ustalanie optymalnego portfela produktów lub zamówień, budżetowania czy strategii cenowych;

  • dostarczanie ujednoliconych miar efektywności prowadzonej działalności;

  • odsłonięcie rzeczywistych źródeł zysku;

  • identyfikacja możliwości usprawnienia organizacji i systemu zarządzania przedsiębiorstwa.

    W kontekście nowych branżowych rozwiązań organizacyjno-prawnych podmiotów, przechodzących z rozwiązań scentralizowanych

    w stronę wolnego rynku, korzyści ABC mogą być następujące:

  • w energetyce - do określenia modelu finansowego poszczególnych podsektorów (wytwarzanie, przesył, dystrybucja) i związanego z tym bardziej wiarygodnego kosztowo wyliczenia taryf rozliczeniowych;

  • w telekomunikacji - do lepszego określenia kosztów usług międzyoperatorskich;

  • w transporcie - do zdefiniowania poziomu zyskowności poszczególnych usług transportowych, biorąc pod uwagę aktualne koszty infrastruktury i personelu, koszty związane z obsługą klientów, marketingiem itp.

    Zarówno wykorzystanie metody ABC na poziomie przedsiębiorstw, jak i na poziomie rozwiązań branżowych staje się w obecnej sytuacji naszego kraju niezwykle aktualne. Nieustanna presja na obniżkę kosztów i lepszą efektywność procesów gospodarczych jest bardzo silna.

    W takiej sytuacji metoda ABC powinna być wzięta pod uwagę, jako doskonałe narzędzie prowadzące do osiągnięcia tych celów.


  • TOP 200