Branża z dużym potencjałem

Mniejsze koszty i większa płynność

Przewoźnicy ekspresowi niewątpliwie odrywają istotną rolę w funkcjonowaniu przedsiębiorstw, które korzystają z ich usług. Outsourcing w zakresie dystrybucji pozwala firmom zrezygnować z własnych środków transportu, magazynów itp. na rzecz znacznie tańszego rozwiązania<sup>1</sup>. Dzięki pewnym i terminowym dostawom ekspresowym, zamawiający towar zmniejsza swój poziom zapasów, które stanowią zazwyczaj znaczny koszt funkcjonowania przedsiębiorstwa. Towar dostarczany jest bowiem częściej i w mniejszych partiach. W ten sposób przewoźnicy ekspresowi wspierają swoich klientów w realizacji ich potrzeb w zakresie logistyki, oni natomiast mogą skoncentrować się na rozwijaniu swojej podstawowej działalności.

Obok zmniejszenia kosztów funkcjonowania, przedsiębiorstwa mogą poprawić swoją płynność finansową. Jest to możliwe głównie dzięki usłudze za pobraniem (ang. cash on delivery). Dostawa za pobraniem ułatwia przede wszystkim mniejszym przedsiębiorstwom współpracę z kontrahentami. Firmy nie muszą mieć dużego zaplecza kapitałowego, a także zawierać niezbędnych umów między bankami itp. Usługa ta umożliwia klientom bardzo łatwą kontrolę spływu należności, jak również planowanie sprzedaży na najbliższy okres.

Zobacz również:

  • GenAI jednym z priorytetów inwestycyjnych w firmach
  • Szef Intela określa zagrożenie ze strony Arm jako "nieistotne"
  • International Data Group powołuje Genevieve Juillard na stanowisko CEO

Ponadto firmy kurierskie bardzo dużą wagę przywiązują do bezpieczeństwa towarów. Klient może być pewien, że w przypadku jakiegokolwiek problemu jego towar jest ubezpieczony i na bieżąco monitorowany.

Przewoźnicy ekspresowi mają też niepodważalne znaczenie dla procesów produkcji. Niejednokrotnie przestój linii produkcyjnej powyżej kilku godzin powoduje ogromne koszty, na które producenci nie mogą sobie pozwolić. Niezbędne staje się wtedy korzystanie z usług gwarantujących terminowe i ekspresowe doręczenie części zamiennych lub komponentów do produkcji.

Również handel wielkopowierzchniowy i elektroniczny wiąże się z koniecznością doskonałej organizacji i pewności doręczeń towarów oraz związanych z nimi informacji. Wymaga to odpowiedniej szybkości, terminowości i niezawodności dostaw, która jest możliwa dzięki automatyzacji procesów, ogromnym inwestycjom w infrastrukturę i zaawansowanym technologiom informacyjnym. Wszystko to oferują przewoźnicy ekspresowi.

<hr size=1 noshade>

Branża z dużym potencjałem
Krzysztof Zdziarski, dyrektor generalny UPS Polska

Polski rynek przesyłek kurierskich odnotowuje stały wzrost i taka tendencja z pewnością utrzyma się przez kilka lat. To dobra wiadomość, zwłaszcza dla dużych operatorów, takich jak UPS. Badania pokazują, że w innych krajach dawnej piętnastki nasycenie usługami kurierskimi, w przeliczeniu na mieszkańca, jest wciąż kilkakrotnie wyższe niż w Polsce. Uważam, że te różnice będą maleć, a branża kurierska w najbliższych latach wciąż będzie pomyślnie się rozwijać. Polska, która jest największym krajem i rynkiem w Europie Środkowej, charakteryzuje się bardzo szybkim wskaźnikiem rozwoju w UE. Prognoza na rok 2005 zakładała wzrost gospodarczy na poziomie ok. 4,5%.

Branża z dużym potencjałem
Robert Mianowski, dyrektor generalny TNT Express Poland

Mobilizująco na całą branżę wpływa z pewnością silna konkurencja na rynku, na którym obecni są nie tylko światowi integratorzy, tacy jak TNT, lecz również średnie i małe przedsiębiorstwa. W efekcie klient ma możliwość wyboru z naprawdę szerokiej oferty usług transportowych. Nie zawsze jednak ich jakość jest satysfakcjonująca - dzieje się tak wówczas, gdy usługodawcy konkurują między sobą wyłącznie ceną. A ten wyznacznik jest dla wielu polskich przedsiębiorców w dalszym ciągu głównym argumentem w wyborze dostawcy - choć, na szczęście, to się zmienia. Dla rosnącej grupy firm (w polskich warunkach są to głównie korporacje) to właśnie jakość usług jest wartością priorytetową.

Branża z dużym potencjałem
Rafał Nawłoka, dyrektor generalny i prezes zarządu Masterlink Express

Branża przesyłek ekspresowych w Polsce ciągle się rozwija. Biorąc pod uwagę obrót, jaki generuje ona w Europie Zachodniej, można się spodziewać podobnych rezultatów także w naszym kraju. Zauważalna jest również coraz większa rola Polski jako kraju tranzytowego dla przesyłek wysyłanych w dwóch kierunkach: Europa Zachodnia-Wschodnia oraz Europa Północna-Południowa. Każdy wzrost aktywności na tych trasach będzie oznaczał szanse rozwoju dla rynku wewnętrznego.

Branża z dużym potencjałem
Aleksander Morozowski, prezes DHL Express (Poland)

Duża dynamika wzrostu rynku usług logistycznych, spowodowana między innymi wejściem Polski do Unii Europejskiej oraz wzrostem wolumenu przesyłek, spowoduje z pewnością dalszy rozwój polskiego rynku przesyłek ekspresowych zarówno krajowych, jak i zagranicznych. W Polsce działają wszyscy główni światowi potentaci w branży logistycznej, dlatego należy się spodziewać dalszych procesów konsolidacyjnych. Na naszym rynku funkcjonuje kilka mniejszych firm kurierskich o dużym potencjale oraz ustabilizowanej pozycji, które są bardzo atrakcyjnymi podmiotami do przejęcia przez firmy z kapitałem zachodnim.

Branża z dużym potencjałem
Klaus Conrad, chief operating officer General Logistics Systems B.V.

Przesunęła się granica między usługami kurierskimi, określanymi do tej pory jako zwykłe i ekspresowe. To, co wcześniej możliwe było jedynie w ramach usługi ekspresowej, dziś realizowane jest jako standard. W ramach usługi standardowej możliwy jest 24-godzinny czas realizacji zamówienia, również w regionach przygranicznych. Wcześniej był to klasyczny produkt ekspresowy.

<hr size=1 noshade>


TOP 200