Jaworzno szokuje rewolucją transportową

Nowoczesny, innowacyjny środek transportu, poruszający się z większą prędkością niż samolot pasażerski - dzięki któremu podróż z Krakowa do Warszawy może potrwać niespełna 15 minut - już niebawem może odmienić światowy rynek e-mobility. Jak do tego doszło i udział w tym miał Klub CIO?

Hyperloop nie jest jeszcze obecny w żadnym miejscu na świecie, bardzo prawdopodobne że pierwszy egzemplarz pojazdu zostanie oddany do użytku w Polsce. Już niebawem w Jaworznie rozpoczną się prace nad stworzeniem blisko 5-kilometrowego toru testowego, na którym przez najbliższe kilka lat będzie testowana kapsuła poruszająca się z prędkością dźwięku. Zajmuje się tym Marek Gutt-Mostowy, CEO spółki EuroLoop, który zdobył nagrodę za najbardziej innowacyjną kapsułę w konkursie ogłoszonym przez amerykańskiego miliardera Elona Muska, twórcę takich marek jak PayPal, SpaceX czy Tesla, w którym wzięło udział 1.200 zespołów. Tor testowy powstaje przy współpracy z Gminą Jaworzna, a środki na realizacje inwestycji będą pochodziły m.in. z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

podpisanie listu intencyjnegoKliknij, aby powiększyćpodpisanie listu intencyjnego

Jaworzno szokuje

28 czerwca 2017 roku odciśnie się w historii transportu na całym świecie – powiedział Paweł Silbert, prezydent Jaworzna. To właśnie tego dnia w Jaworznie na liście intencyjnym złożyli swoje podpisy Paweł Silbert i Marek Gutt-Mostowy. Jaworzno słynie z innowacji komunikacyjnych – jako pierwsi mieli elektryczne autobusy oraz rowery, a być może niebawem na terenie tego miasta powstanie strefa testowania autonomicznych pojazdów. Jak wskazał Paweł Silbert – teraz czas na zrealizowanie kolejnej przełomowej technologii.

Zobacz również:Kapsuła do transportu, jak wskazuje Marek Gutt-Mostowy została już zbudowany przez międzynarodowy zespół, a tor testowy powstanie na trasie Szczakowa - Śródmieście, w miejscu dawnego nasypu kolejowego, na którym władze miasta chciały zbudować linię tramwajową. Tramwaju nie będzie, będzie Hyperloop. Jak deklaruje CEO spółki EuroLoop, budowa tory potrwa niespełna rok i będzie to pierwszy na świecie tunel do takich testów. Jeden co prawda powstał już w Los Angeles, ale nie jest to tunel pełnowymiarowy.

na zdjęciu: Piotr Krzemiński (tyłem), Marek Gutt-Mostowy, Marcin Koziarz i Rafał KozłowskiKliknij, aby powiększyćna zdjęciu: Piotr Krzemiński (tyłem), Marek Gutt-Mostowy, Marcin Koziarz i Rafał Kozłowski

Jak do tego doszło?

Możemy dodać, że Klub CIO ma swój skromny udział w przedsięwzięciu. Wszystko zaczęło się bowiem od spotkania Klubu CIO, które odbyło się 19 kwietnia 2017 roku w Katowicach w siedzibie ING Banku Śląskiego na zaproszenie Mirosława Forystka, CIO banku i laureata konkursu CIO Roku 2014. To tam Szymon Augustyniak, redaktor naczelny magazynów CIO i CEO poznał Marka Gutta-Mostowego z dr. Rafałem Kozłowskim - bliskim współpracownikiem Pawła Silberta. W rozmowę włączyli się: Marcin Koziarz – asystent Pawła Silberta i Tomasz Tosza – z-ca dyr. Miejskiego Zarządu Dróg w Jaworznie, a następnego dnia Marek Gutt-Mostowy udał się z wizytą do tego miasta, obejrzeć tereny pod lokalizację toru. Po blisko dwóch miesiącach został podpisany list intencyjny.

Klub CIO w Jaworznie

Po przerwie wakacyjnej, na przełomie września i października odbędzie się klub CIO w Jaworznie. Jednym z tematów klubu, obok tematów: elektromobilności, autonomicznych pojazdów oraz smart cities, będzie Hyperloop, a gośćmi klubu Paweł Silbert oraz Marek Gutt-Mostowy. Już teraz wszystkich serdecznie zapraszamy. Dokładny termin klubu podamy wkrótce.

21 września 2017 r. Zarejestruj się Do dziś tytułem Lidera Informatyki poszczycić się może blisko 100 firm. W konkursie wyłaniamy firmy i instytucje, które wykorzystują innowacyjne rozwiązania IT, aby zwiększyć efektywność swoich działań. Już 21 września poznamy laureatów Konkursu Lider Informatyki 2017.

25 września 2017 r. Zarejestruj się Konferencja Agile w biznesie jest dedykowana liderom zmian i kadrze zarządzającej. To jedyne tego rodzaju wydarzenie w Polsce, które skupia menedżerów wyższego i średniego szczebla z dużych i średnich organizacji i jest doskonałą okazją do wymiany doświadczeń w tym gronie. W tym roku przyjęliśmy formułę jednodniowego spotkania, by w formie intensywnego dnia zaproponować Państwu maksimum korzyści i inspiracji.

28-29 września 2017 r. Zarejestruj się Konferencja E-commerce Standard to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i posiadająca najdłuższą historię konferencja poświęcona tematyce sprzedaży produktów i usług przez Internet.Jak co roku, konferencji będzie towarzyszyła premiera raportu z ogólnopolskiego badania branży e-commerce.E-commerce Standard 2017 to nie tylko wiedza i nowe doświadczenie, to także możliwość networkingu i nawiązania nowych relacji w branży...