Dom na kółkach

W USA tak żyje się na emeryturze, na wakacje tak jeżdżą Skandynawowie, Niemcy i Włosi. U nas to nadal nowy sposób spędzania wolnego czasu, ale ostatnio zyskujący na popularności – chodzi o samochody kempingowe.

W USA tak żyje się na emeryturze, na wakacje tak jeżdżą Skandynawowie, Niemcy i Włosi. U nas to nadal nowy sposób spędzania wolnego czasu, ale ostatnio zyskujący na popularności – chodzi o samochody kempingowe.

Hymer CampKliknij, aby powiększyćHymer CampW USA samochody tego typu, nazywane RV (Recreational Vehicles), buduje się często na podwoziach dużych samochodów ciężarowych lub autobusów i rutynowo przyczepia się do nich na sztywnych holach duże samochody osobowe i terenowe.

Zobacz również:W Europie bazą do budowy takich aut są najczęściej popularne samochody dostawcze o masie własnej do 3,5 tony – które można prowadzić, posiadając prawo jazdy kategorii B. Niestety, i tak do centrów wielu zabytkowych miast nie da się nimi wjechać – dlatego warto wozić ze sobą skuter albo przynajmniej rowery.

Hymer Gold EditionKliknij, aby powiększyćHymer Gold EditionFleetWood RVKliknij, aby powiększyćFleetWood RV


Istnieją różne poziomy komplikacji samochodów kempingowych, czyli camperów. Pierwszy – normalny samochód dostawczy w wersji osobowej, kanapy rozkładane jako tymczasowe łóżka, brak prawdziwej łazienki i kuchni. Drugi – samochód dostawczy z dobudowanym nadwoziem kempingowym, z łazienką i kuchnią. Typ trzeci jest taki jak drugi, ale użytkowy rodowód samochodu nie jest widoczny – na podwoziu samochodu-dawcy montuje się bowiem kompletnie nowe nadwozie. Co oczywiste, ten rodzaj campera jest najdroższy i najbardziej prestiżowy.

Wnętrze Hymera Gold EditionKliknij, aby powiększyćWnętrze Hymera Gold EditionWnętrze Hymera Gold EditionKliknij, aby powiększyćWnętrze Hymera Gold Edition


Część samochodów kempingowych nadaje się do wykorzystania całorocznego, ze względu na odpowiednią izolację cieplną oraz instalację ogrzewania, część przeznaczona jest do krótkotrwałych wyjazdów latem. O ile niemieccy emeryci często inwestują we własne pojazdy tego typu, kupowane na własność, o tyle w południowej Europie popularne jest wynajmowanie samochodów kempingowych. Należy się spodziewać, że w najbliższych latach i w Polsce wzrośnie popularność wypoczynkowych domów na kółkach – początkowo ze względu na napływ używanych pojazdów kempingowych z Europy Zachodniej.