Huta po uzdrawiającej terapii

Huta Batory została przejęta przez giełdową spółkę Alchemia SA, która należy do grona firm kontrolowanych przez Romana Karkosika, największego inwestora indywidualnego na GPW.

Huta Batory została przejęta przez giełdową spółkę Alchemia SA, która należy do grona firm kontrolowanych przez Romana Karkosika, największego inwestora indywidualnego na GPW.

Huta po uzdrawiającej terapii
Aktywa Huty Batory Alchemia kupiła od syndyka w maju 2005 r. Kosztem 40 mln zł zrealizowano program inwestycyjny modernizujący linie technologiczne, unowocześniający asortyment produkowanych wyrobów oraz zwiększający moce produkcyjne stalowni o 40% (dane za maj 2006 r., w porównaniu do wyników z maja 2005 r.). W tym samym okresie produkcja rur wzrosła o 22%, a wartość produkcji sprzedanej o 34%. Szczególnie dynamiczny był rozwój eksportu. Huta z firmy, nad którą unosiło się widmo bankructwa, stała się przynoszącym zyski organizmem.

Zobacz również:

  • GenAI jednym z priorytetów inwestycyjnych w firmach
  • Szef Intela określa zagrożenie ze strony Arm jako "nieistotne"
  • International Data Group powołuje Genevieve Juillard na stanowisko CEO

Huta jest dzisiaj największym w Polsce i trzecim co do wielkości w Europie producentem rur bez szwu o bardzo wysokiej jakości, wytwarzanych ze wszystkich rodzajów stali, w tym ze stali węglowych, stopowych i żaroodpornych. Produkuje rury gładkie przewodowe, konstrukcyjne, okrętowe, kotłowe oraz konstrukcyjne przeznaczone do obróbki wiórowej w zakresach od 219 do 508 mm. Eksportuje swoje wyroby do Niemiec, Francji, Włoch, Holandii czy Stanów Zjednoczonych.

Huta po uzdrawiającej terapii
Trwa realizacja kolejnych inwestycji. W 2006 r. pochłoną one 60 - 80 mln zł. Dzięki nim moce produkcyjne wzrosną na koniec br. (w porównaniu do 2005 r.) o kolejne 20% - do ok. 100 tys. ton rocznie - a produkcja sprzedana o 40%. Strategicznym celem Alchemii jest budowa silnej organizacji przemysłowej, działającej w sektorze stalowym i koncentrującej się na produkcji rur. Koncepcja ta pojawiła się w końcu 2005 r., po sukcesie restrukturyzacji Huty Batory oraz pojawieniu się nadwyżek finansowych. Wtedy przybrała roboczą nazwę Polskiego Koncernu Rurowego. W jego skład, obok Huty Batory, mogłyby wejść Walcownia Rur Andrzej oraz Walcownia Rur Jedność. Wszystkie te podmioty osiągnęłyby zdolności produkcyjne rzędu 400 tys. ton rur stalowych rocznie, co plasowałoby Grupę w gronie najbardziej liczących się w Europie graczy. Zatrudnienie w koncernie znalazłoby ok. 4 tys. osób. W wypadku niemożności włączenia obu walcowni, przewiduje się alternatywne rozwiązania budowy koncernu. Ich elementem są inwestycje w akcje Huty Ferrum, których 9,99-proc. pakiet jest już w posiadaniu Alchemii, a także możliwość przejęcia innych podmiotów, zarówno polskich, jak i zagranicznych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200